Subiect "calcul pensie grupe de munca" Deschis de GETA la data: 05/25/2018 6:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie grupe de munca
Scris de: GETA la data: 05/25/2018 6:06am
Gen:feminin
Data nasterii:29.10.1958
Stagiul de cotizare:29 ani 9 luni
Alte date:lucrat in gr.1 -50% 3 ani si 7 luni si in gr.2 - 70% 9 ani si 1 luna
Intrebare:cand pot iesi la pensie anticipat si daca beneficiez de majorare punctaj pentru intreaga perioada lucrata in grupe .
Re: calcul pensie grupe de munca
Scris de: la pensie la data: 05/25/2018 1:07pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 29 ianuarie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 3 ani lucrat in gr I si 9 ani lucrat in gr II (nu se iau in calcul procentele lucrate in grupele de munca) beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani si 9 luni si realizati un stagiu de cotizare total de 33 ani si 3 luni.
Stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale” dar avand in vedere ca se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca acesta devine 1 an 9 luni si nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare pentruca acesta se acorda pentru stagii de minim 2 ani, insa se cumuleaza la stagiul de cotozare lucrat partial in grupa II de munca.
Stagiul dv in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” si avand in vedere procentul lucrat in grupa devine 6 ani si 4 luni.
Pentru stagiul de 8 ani si 1 luna (1an si 9 luni conditii speciale si 6 ani si 4 luni in conditii deosebite) lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 9 luni, adica in data de 29 iulie 2018.
In prezent puteti beneficia de pensie anticipata partiala.
Punctajul suplimentar pentru stagiile lucrate in grupele de munca se calculeaza pentru intreaga perioada de 3 ani si 7 luni lucrat in grupa I de munca si 9 ani si 1 luna lucrat in grupa II de munca.
Re: calcul pensie grupe de munca
Scris de: GETA la data: 05/28/2018 4:44am
am gresit cu anii de grupe transmise anterior facusem reducerea la grupe :

deci lucrat total :29 ani 9 luni
din care: 7 ani gr 1 50% si 13 ani gr 2 - 70%.
nascut : 29.10.1958.
Daca nu am stagiul complet de cotizare de 31 ani si 3 luni beneficiez de reducerea aferenta grupei 2? sau aceasta se adauga la stagiul de cotizare si ramane doar reducerea varstei de pensionare numai cu anii de la gr.1?

Multumesc

la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 29 ianuarie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 3 ani lucrat in gr I si 9 ani lucrat in gr II (nu se iau in calcul procentele lucrate in grupele de munca) beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani si 9 luni si realizati un stagiu de cotizare total de 33 ani si 3 luni.
Stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale” dar avand in vedere ca se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca acesta devine 1 an 9 luni si nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare pentruca acesta se acorda pentru stagii de minim 2 ani, insa se cumuleaza la stagiul de cotozare lucrat partial in grupa II de munca.
Stagiul dv in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” si avand in vedere procentul lucrat in grupa devine 6 ani si 4 luni.
Pentru stagiul de 8 ani si 1 luna (1an si 9 luni conditii speciale si 6 ani si 4 luni in conditii deosebite) lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 9 luni, adica in data de 29 iulie 2018.
In prezent puteti beneficia de pensie anticipata partiala.
Punctajul suplimentar pentru stagiile lucrate in grupele de munca se calculeaza pentru intreaga perioada de 3 ani si 7 luni lucrat in grupa I de munca si 9 ani si 1 luna lucrat in grupa II de munca.
Re: calcul pensie grupe de munca
Scris de: la pensie la data: 05/29/2018 1:34am
In urma modificarii datelor se modifica si raspunsul astfel :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 29 ianuarie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in gr I si 13 ani lucrat in gr II (nu se iau in calcul procentele lucrate in grupele de munca) beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 6 ani si 9 luni si realizati un stagiu de cotizare total de 36 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 3 ani si 6 luni lucrat in gr I si 9 ani si 1 luna lucrat in gr II (se iau in calcul procentele lucrate in grupele de munca) beneficiati de reducerea varstei de pensionare de 3 ani si puteti sa va pensionati imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Beneficiati de reducerea varstei de pensionare pentruca realizati stagiul complect de cotizare prin cumularea stagiului de cotizare lucrat cu stagiul de cotizare suplimentar pentru grupele de munca.
Punctajul suplimentar pentru stagiile lucrate in grupele de munca se calculeaza pentru intreaga perioada de 3 ani si 7 luni lucrat in grupa I de munca si 9 ani si 1 luna lucrat in grupa II de munca.
Re: calcul pensie grupe de munca
Scris de: GETA la data: 05/29/2018 3:01am
Multumesc pentru raspuns.

Dar am fost la casa de pensii si mi-a calculat reducere doar pt gr.1 deci 1 an si 6 luni.

Pentru gr. 2 neavand stagiu complet de cotizare ( in loc de 31 ani si 3 luni am 29 ani si 9 luni) nu mi-a calculat reducere.

De altfel si in tabelul de pe acest site la conditii deosebite se pne intrebarea : ati lucrat in cond, deosebite si aveti stagiu complet de cotizare?

Asta era nedumerirea mea, daca nu am stagiu complet de cotizare nu beneficiez de reducere pt gr. 2 ??

la pensie :
In urma modificarii datelor se modifica si raspunsul astfel :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 29 ianuarie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in gr I si 13 ani lucrat in gr II (nu se iau in calcul procentele lucrate in grupele de munca) beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 6 ani si 9 luni si realizati un stagiu de cotizare total de 36 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 3 ani si 6 luni lucrat in gr I si 9 ani si 1 luna lucrat in gr II (se iau in calcul procentele lucrate in grupele de munca) beneficiati de reducerea varstei de pensionare de 3 ani si puteti sa va pensionati imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Beneficiati de reducerea varstei de pensionare pentruca realizati stagiul complect de cotizare prin cumularea stagiului de cotizare lucrat cu stagiul de cotizare suplimentar pentru grupele de munca.
Punctajul suplimentar pentru stagiile lucrate in grupele de munca se calculeaza pentru intreaga perioada de 3 ani si 7 luni lucrat in grupa I de munca si 9 ani si 1 luna lucrat in grupa II de munca.
Re: calcul pensie grupe de munca
Scris de: la pensie la data: 05/30/2018 8:30am
Reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele I si II de munca sunt conditionate de realizarea stagiului complet de cotizare si daca vi s-a acordat pentru stagiul in grupa I de munca, asimilat cu conditii speciale, trebuia sa vi se acorde si pentru stagiul de cotizare in gr II de munca, asimilat cu conditii deosebite.
Dv aveti realizat stagiul complet de cotizare pentruca la stagiul de cotizare lucrat efectiv (29 ani 9 luni) se cumuleaza si stagiul de cotizare aferent stagiilor lucrate in grupele de munca (6 ani si 9 luni).
Daca intradevar vi s-a acordat reducerea varstei de pensionare numai pentru stagiul de cotizare in grupa I de munca aceasta nu s-a datorat nerealizarii stagiului complet de cotizare ci faptului ca nu vi s-a recunoscut un stagiu de cotizare lucrat in grupa II, asimilat cu conditii deosebite, mai mare de 6 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1