Subiect "conditii pensionare limita de varsta" Deschis de Cozma Liviu la data: 05/27/2018 7:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
conditii pensionare limita de varsta
Scris de: Cozma Liviu la data: 05/27/2018 7:29am
Gen:M
Data nasterii:09.1967
Stagiul de cotizare:28ani, 11luni din care 14ani gr2
Alte date:in prezent pensionar de invaliditate(din 2010) + certif. de handicap mediu
Intrebare:
Cand ma pot solicita pensie limita de varsta?
Se cumuleaza reducerea varstei de pensionare pt grupa(3ani) cu cea acordata pt handicap mediu(10ani) in conditia stagiului complet de cotizare?
In realizarea stagiului complet de cotizare cerut de art.58, lit.c se include si perioada cat am fost in pensie de invaliditate?
Va multumesc!
Re: conditii pensionare limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/29/2018 9:50am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in luna septembrie 2032 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 14 ani lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 3 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada in care ati beneficiat de pensie de invaliditate si realizati un stagiu total de cotizare de cca 50 ani.
Pentru stagiul de cotizare de 14 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani , adica in luna septembrie 2029.
Pentru faptul ca aveti certificat de handicap mediu beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 10 ani numai daca in certificatul dv de handicap se specifica data de dobandire a handicapului insinte de data primei angajari, ceeace presupunem ca in cazul dv. nu este indeplinita conditia. Daca totusi data de dobandirea handicapului dv este anterioara primei angajari, beneficiati de reducerea cu 10 ani a varstei de pensionare insa aceasta reducere nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare cu 3 ani pentru stagiul in grupa II de munca.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani daca va completati stagiul de cotizare cu cca 2 ani si 6 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru perioada in care ati beneficiat de pensie de invaliditate . Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1