Subiect "pensie" Deschis de maria la data: 05/28/2018 5:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: maria la data: 05/28/2018 5:10am
Gen:
Data nasterii:mai 1962
Stagiul de cotizare:30ani+4ani facultate
Alte date:am locuit peste 30 ani in oras poluat
Intrebare:am 56 ani si sunt pe lista restructurare,
urmeaza sa primesc preaviz.
deoarece mai am doar 4 ani pana la pensionare este legal sa fiu data afara?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 05/30/2018 2:23am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in luna august 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Nu ati precizat orasul in care ati locuit.
Legea pensiilor 263/2010, cu modificarile ulterioare, prevede dreptul celor care au avut domiciliul o perioada minima de 30 ani in zonele oraselor : Baia Mare, Copsa Mica, Zlatna, Targu Mures, Slatina, Turnu Magurele si Ramnicu Valcea sa beneficieze de pensie anticipata partiala nediminuata, inainte cu 2 ani fata de varsta standard de pensionare daca au realizat stagiul complet de cotizare.
In cazul dv aveti acest drept daca ati locuit minim 30 ani in aceste orase sau pe o raza de 8 Km in jurul acestora la varsta de 60 ani si 3 luni si daca va completati stagiul de cotizare pentru a realiza stagiul complet de cotizare de 32 ani si 8 luni fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru studiile universitare.
Daca sunteti disponibilizata aveti dreptul la o perioada de somaj de un an, care se asimileaza stagiului de cotizare si se ia in calculul stagiului de cotizare pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, nediminuata, pentruca ati locuit in o zona poluata.
Din pacate noi nu cunoastem nicio prevedere care sa impiedice angajatorul sa va disponibilizeze pe motiv de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1