Subiect "Sa intrerup Ordonanta pentru pensie anticipata?" Deschis de Dumitru Anghel la data: 05/28/2018 5:24pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Sa intrerup Ordonanta pentru pensie anticipata?
Scris de: Dumitru Anghel la data: 05/28/2018 5:24pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Alte date: facultate curs de zi
Intrebare: In prezent (2017 si 2018)beneficiez de Ordonanta 36/2013. Am calculat in Excel pensia si mi-a iesit vreo 1200 lei care de la 1 iulie s-ar majora parca cu 10 %. De la Ordonanta iau 1240. Normal, la limita de varsta as iesi la pensie in decembrie. Nu stiu ce sa fac, sa depun dosar pt pensie anticipata avand in vedere ca nu sunt prea sigur pe unele salarii introduse? As putea sa va trimit undeva vreun fluturas de salariu sau o adeverinta sa-mi spuneti ce sume sa introduc de acolo? Stiu ca , daca nu iti convine pensia pe care ti-au calculat-o poti refuza iesirea la pensie anticipata in decurs de o luna de la comunicare, e adevarat? De calculat tot as calcula si cu programul de pe site pt ca aud tot felul de zvonuri cum ca au ordin sa ne scoata cu pensii mai mici din cauza lipsei banilor.
Re: Sa intrerup Ordonanta pentru pensie anticipata?
Scris de: Dumitru Anghel la data: 05/28/2018 5:30pm
Gen:B
Data nasterii:7 dec 53
Stagiul de cotizare:36
Alte date: facultate -zi
Intrebare: aceasta este o completare cu datele care vad ca nu apareau, imi merge f prost netul de la Digi
Re: Sa intrerup Ordonanta pentru pensie anticipata?
Scris de: la pensie la data: 05/30/2018 4:09am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 07 decembrie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Nu ati precizat pana la ce data sunteti in somaj. Nu se recomanda sa cereti pensie anticipata partiala inainte de expirarea perioadei de somaj deoarece perioada de somaj se asimileaza cu stagiul de cotizare si sumele primite in aceasta perioada se iau in calculul pensiei anticipate partiale sau a pensiei pentru limita de varsta.
Noi nu putem sa va facem un calcul al punctajului pensiei dupa documentele transmise de dv ci va propunem sa introduceti in programul de pe site datele de care dispuneti dupa care putem discuta pe forum cazurile particulare.
In analiza datelor care trebuie introduse in calcul aveti in vedere urmatoarele indicatii :
- Daca aveti fluturasi pentru perioada inainte de 01 aprilie 2001 introduceti in calcul sumele pentru care s-a platit contributie pentru pensie suplimentara.
- Daca aveti fluturasi pentru perioada dupa 01 aprilie 2001 introduceti in calcul sumele pentru care s-a platit contributie pentru asigurare sociala (CAS) iar daca nu aveti fluturasi puteti cere la Casa de pensii “Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001 “unde veti gasi o coloana in care sunt sumele pentru care s-a platit contributie pentru asigurare sociala (CAS).
- Cititi si informatii date de noi pe pagina de pe site de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Nu dati crezare zvonurilor alarmiste pentruca daca vor fi probleme cu plata pensiilor vor fi pentru toti pensionarii si aceasta ar declansa multe complicatii sociale si politice.
Cererea de pensionare poate fi retrasa conform art 103 alin (4) din legea pensiilor 263/2010 pana la emiterea deciziei de pensionare.
Decizia de pensionare poate fi anulata la cererea titularului in termen de 30 zile de la data comunicarii acesteea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1