Subiect "adeverinta ultimul angajator" Deschis de ELENA la data: 06/05/2018 6:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
adeverinta ultimul angajator
Scris de: ELENA la data: 06/05/2018 6:30am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:din august 2011 pana in prezent nu am mai fost angajata cu contract de munca , am un PFA si am platit CAS .De asemenea sunt cenzor la 2 societati fara contract de munca , prin Hotarare AGA.
Intrebare:Pentru intocmirea dosarului de pensie se solicita adeverinta pentru perioada dupa 01.01.2011. Eu de unde trebuie sa iau adeverinta ? De la ANAF si de la cele 2 societati unde sunt cenzor? De asemenea , trebuie sa inchid PFA -ul si sa incetez cenzoratul , pentru a indeplini pct. cu Dovada incetarii activitatii de asigurat?
Multumesc.
Re: adeverinta ultimul angajator
Scris de: la pensie la data: 06/06/2018 2:50am
In Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2001 este prevazut ca sa prezentati “ädeverinta care sa ateste perioadele de activitate realizate dupa 1 ianuarie 2011 “ deci noi intelegem ca trebuie sa prezentati adeverinte de la angajatorul la care ati lucrat in perioada ianuarie - august 2011, de la ANAF si de la cele doua societati unde sunteti cenzor.
In privinta incetarii activitatii, modificarea legii pensiilor 263/2010 adusa de legea 217/2017 si de codul fiscal prevad dreptul de a cumula pensia anticipata partiala cu venituri din alte activitati daca acestea se incadreaza in activitati independente si in acest caz nu trebuie sa incetati aceste activitati.
In privinta clasificarii activitatilor desfasurate de dv putem preciza ca PFA se incadreaza in activitatile independente insa nu putem preciza cum se clasifica activitatile de cenzor pentruca in acest mesaj nu ati precizat forma de angajare la activitatea de cenzor. Aprobarea de catre AGA nu este o forma de angajare ci numai o aprobare. In mesaj anterior ati precizat ca activitatea de cenzor se incadreaza in activitati independente. Daca este asa nu trebuie sa incetati nici activitatile de cenzor.
Re: adeverinta ultimul angajator
Scris de: ELENA la data: 06/06/2018 3:36am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:Ca si cenzor imi desfasor activitatea pe baza hotararii AGA , iar raportul de munca este un raport de mandat pe 4 ani.
Intrebare:Neavand contract de munca , doar contract de mandat - precizez ca mi se retine contributia la pensie , credeti ca ma incadrez in prevederile de la legea 217/2017 pentru cumul pensie anticipata cu aceste venituri?

Multumesc.
Re: adeverinta ultimul angajator
Scris de: la pensie la data: 06/06/2018 7:13am
Regretam ca nu putem face incadrarea activitatii dv de cenzor in prevederile Codului Fiscal sau a legii pensiilor.
Va sfatuim sa va adresati societatilor cu care ati incheeat contractul de mandat pentru activitatea de cenzor, ANAF sau Casei teritoriale de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1