Subiect "Arhiva IREC SCM" Deschis de Botezatu Nicolae la data: 06/06/2018 6:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Arhiva IREC SCM
Scris de: Botezatu Nicolae la data: 06/06/2018 6:56am
Buna ziua,
Pentru intocmirea dosarului de pensie imi este necesara o adeverinta , sau o copie dupa statul de plata, pentru perioada august -decembrie 1980, perioada in care am fost angajat la Intreprinderea de Retele Electrice Cinstanta-Santierul de Constructii Montaj.
Am cautat aceasta arhiva la Enel Constanta, am solicitat prin email la DJAN (Directia Judeteana a Arhivelor Nationale) Constanta , ITM Constanta , ba chiar si la Judecatoria Constanta.
Primesc acelasi raspuns negativ, sec, prin care mi se spune : "Nu avem aceasta arhiva, ne pare rau nu va putem ajuta" .
Este o situatie absolut incredibila, nu gasesc arhiva unei foste mari intreprinderi.
Am 17 ani si 11 luni lucrati in grupaII-a , repet 17ani si 11luni, si pentru a intregi perioada de 18 ani astfel incat sa beneficiez de o reducere a varstei de pensionare cu 4 ani si implicit pentru a nu pierde 1 an si 11 luni, caut cu disperare aceasta arhiva.
In perioada august-decembrie 1980 am lucrat la Santierul de Constructii Montaj, sectie a Intreprinderii de Retele Electrice Constanta (IREC) pentru a putea fi inscris la cursurile de calificare in meseria de electrician energetician.
Acest curs de calificare a fost organuizat de MEE-CIRE / IRE Constanta potrivit Decretului 208/1977
Nu am fost incadrat cu carnet de munca, pentru ca eram absolvent al unui liceu de constructii navale si aveam nevoie de ceea ce se chema..negatie.
Multumesc!
Botezatu Nicolae
Re: Arhiva IREC SCM
Scris de: la pensie la data: 06/07/2018 1:09am
Noi nu va putem ajuta decat cu cateva sfaturi.
Clarificati situatia dv la ITM Constanta privind forma de angajare pentruca o prezentati confuz si trebuie sa fiti sigur ca gasiti informatia necesara in arhiva de personal pe care o cautati..
Mergeti personal la Directia Judeteana a Arhivelor Nationale Constanta si cereti sa va spuna societatea pentru care a dat aviz de administrare a arhivei de personal a societatii la care ati lucrat. Nu cautati arhiva financiara (cu statele de plata) pentruca si daca o gasiti este greu de obtinut ceeace va este doriti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1