Subiect "vechime" Deschis de liana la data: 06/06/2018 9:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
vechime
Scris de: liana la data: 06/06/2018 9:58am
Gen:feminin
Data nasterii:23mai1962
Stagiul de cotizare:aproximativ 30ani
Alte date:stagiu asimilat 4ani si 6 luni
Intrebare:am terminat facultatea in februarie 1982.Am facut intrerupere pentru cresterea copilului si m-am angaja abia in septembrie 1987.
Intrebarea 1:pentru cele 18 luni cat am stat in concediu de crestere a copilului pot cumpara vechime? daca da cum trebuie sa procedez?

intrebare 2.incepand cu iulie 2017 nu am mai putut lucra si am stat in concediu medical 140 zile (cu aprobare de la comisia de specialitate)Aceasta perioada se considera vechime in munca?
Re: vechime
Scris de: la pensie la data: 06/07/2018 1:32am
Cumpararea stagiului de cotizare nu se asociaza cu perioada de crestere a copilului.
Completarea stagiului de cotizare poate fi facut prin :
c)- Incheierea unui contract de asigurare sociala cu casa de pensii conform prevederilor legii 186/2016 pe o perioada trecuta de maxim 5 ani, daca in acea perioada nu s-a beneficiat de stagiu de cotizare. Aceasta este posibil pana in 31 decembrie 2018. In cadrul acestui contract se asigura o suma minima egala cu salariul minim pe economie din acea luna si se plateste o contributie de asigurari sociale in vigoare pentru acea luna.
d)- Incheierea unui contract de asigurare sociala cu casa de pensii conform prevederilor legi pensiilor 263/2010 pentru o perioada viitoare. In cadrul acestui contract se asigura o suma minima egala cu 35 % din salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor de stat si se plateste o contributie de asigurari sociale de 25 %
Astfel in cazul unui astfel de contract in anul 2018 se plateste o suma de 365 lei.
La incheierea unor astfel de contracte cereti functionarului de la casa de pensii sa va precizeze ca stagiul de cotizare cumparat poate fi folosit la realizarea stagiului complet de cotizare pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, in caz contrar nu se recomanda completarea stagiului de cotizare.
Dupa 01 ianuarie 2005 perioada concediului de incapacitate temporara de munca (concediu medical) se asimileaza cu stagiu de cotizare numai daca acest concediu se datoreaza unui accident de munca sau unei boli profesionale.
Re: vechime
Scris de: liana la data: 06/11/2018 11:25am
Gen:
Data nasterii:23mai 1962
Stagiul de cotizare:30ani
Alte date:4ani si 6luni facuktate
Intrebare:deci 5 luni de concediu medical nu se considera vechime in munca daca am avut o cadere psihica? nu este boala profesionala dar nu mi-am dorit-o.
Re: vechime
Scris de: la pensie la data: 06/12/2018 2:14am
Am crezut ca am fost suficient de clar. Concediul dv pentru incapacitate temporara de munca se asimileaza cu stagiul de cotizare numai daca boala de care ati suferit a fost declarata de medic boala profesionala.
In ceeace priveste faptul ca nu ati dorit-o, acesta nu poate fi considerat un argument, pentruca ar fi anormal ca cineva sa-si doreasca boala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1