Subiect "pensionare" Deschis de Dodea la data: 06/06/2018 10:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: Dodea la data: 06/06/2018 10:48am
Gen:feminin
Data nasterii:2.08.1957
Stagiul de cotizare:37
Alte date:
Intrebare:irsta standard de pensionarea a mea este de 60 ani si 10 luni si a avut loc pedat de 2,06.2018 conform legii cind mi s-a interupt contractul de munca , mi s-a comunicat sa depun dosarul de pensionare si mi s-a aprobat o prelungire pe perioada determinata pina pe 31.12.2018 a activitatii. Avind in vedre decizia din 5.06,2018 a CCR definitiva si obligatorie privind posibilitatea alegerii femeii sa se pensioneze la virsta standard a barbatilor intreb
1. Mi se poate aplica aceasta decizie retroactiv , in care eu sa arat ca doresc sa aleg aceasta optiune ?
2 Daca intru sub incidenta acestei decizii este bine sa-mi depun dosarul de pensionare cum ma sfatuiesc cei de la RU de unde lucrez?
Eu am muncit din anul 1981 , septembrie neintreupt dar vreau sa stiu daca pot beneficia de decizia Curtii privind prelungirea activitatii ca nu vreau sa depend de bunavointa periodic.
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/07/2018 1:40am
Decizia CCR nu este obligatorie decat pentru cei care fac legile si nu poate fi aplicata decat dupa ce se modifica prevederile legale, in cazul dv a codului muncii si a legii pensiilor.
In acest caz nu va putem da nicio indicatie decat dupa ce vedem cum vor fi modificate cele doua legi.
Re: pensionare
Scris de: Dodea Luminita la data: 11/09/2018 12:08pm
Gen:feminin
Data nasterii:2.08.1957
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Conform ordonantei de urgenta data azi 9.11.2018 , la cererea mea scrisa voi putea sa-mi prelungesc perioada de munca pina la 65 ani ?Multumesc
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/09/2018 1:09pm
Ordonanta la care v-a referiti, data azi de guvern, modifica legea 53/2003 Codul muncii si intra in vigoare dupa publicarea ei in Monitorul Oficial, unde veti gasi si numarul acesteea.
Deci dupa publicarea ei in Monitorul Oficial puteti sa faceti o cerere scrisa adresata angajatorului in care va prezentati optiunea conform acestei ordonante (specificand numarul si data publicarii).
Re: pensionare
Scris de: Dodea Luminita la data: 01/10/2019 7:15am
Gen:F
Data nasterii:2.08.1957
Stagiul de cotizare:38
Alte date:
Intrebare:Din cite stiti dumneavoastra OUG privind modificarea virstei de pensionare la femeii s-a publoicat in Monitorul Oficial? Multumesc anticipat
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/10/2019 8:22am
OUG 96/2018 care la art IV modifica art 56 alin (1) litera c) din legea 53/2003 Codul Muncii, a fost publicata in Monitorul Oficial nr 963 din data de 14 noiembrie 2018

In urma acestei modificari acest articol are urmatorul continut:
Legea 53/2003 Art 56
Alin (1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept :
....
Litera c) La data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare sau, cu caracter exceptional, pentru salariata care opteaza in scris pentru continuarea contractului individual de munca, in termen de 60 zile calendaristice anterior implinirii conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare, la varsta de 65 ani; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gr III, pensieianticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare; la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1