Subiect "Pensie la limita de varsta" Deschis de VOICULESCU RODICA la data: 06/07/2018 7:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie la limita de varsta
Scris de: VOICULESCU RODICA la data: 06/07/2018 7:26am
Gen:Feminin
Data nasterii:04.04.1958
Stagiul de cotizare:31 ani 11 luni
Alte date:Gr. a II-a = 02 ani 11 luni; Gr. I-a = 04 ani 07 luni
Intrebare:Buna ziua,
Va rog sa-mi comunicati daca indeplinesc conditiile de pensionare pentru pensie la limita de varsta.
Cu deosebita consideratie
Re: Pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 06/07/2018 8:52am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 04 mai 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I s-a asimilat cu conditii speciale
Grupa II s-a asimilat cu conditii deosebite.
Pentru stagiul de 4 ani si 7 luni lucrat in gr I si 2 ani si 11 luni lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 34 ani si 8 luni.
Pentru stagiul de cotizare de 4 ani lucrat in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Pentru stagiul de cotizare de 3 ani lucrat in conditii deosebite (completat cu 1 luna nefolosita la conditii speciale) nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece aceasta se acorda pentru stagii de minim 6 ani lucrate in conditii deosebite.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1