Subiect "Ordonanta cu plati compensatorii se ia in calcul ca si contributie la pensie" Deschis de Bulagriu Violeta la data: 06/08/2018 2:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Ordonanta cu plati compensatorii se ia in calcul ca si contributie la pensie
Scris de: Bulagriu Violeta la data: 06/08/2018 2:43am
Gen:F
Data nasterii:19 iulie 1961
Stagiul de cotizare:38 ani
Alte date: perioada 1980-1986= 5,9 ani grupa II cu 100% si 1986-1991=3,4 ani grupa II
Intrebare: 1. ÃŽn perioada 2004-2006 am beneficiat de Ordonanta cu plati compensatorii in paralel cu salariu. Castigurile din Ordonanta se iau in calcul la pensie? 2. La ce varsta pot iesi la pensie?
Re: Ordonanta cu plati compensatorii se ia in calcul ca si contributie la pensie
Scris de: la pensie la data: 06/08/2018 8:08am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 19 august 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” . Daca ati precizat procentul de 100 % lucrat in grupa II de munca in prima perioada trebuia sa precizati procentul lucrat in grupa de munca si in a doua perioada. Noi am luat in calcul ca ati lucrat in procent de 100% si in a doua perioada.
Pentru stagiul de 9 ani si 1 luna lucrat in gr II de munca (nu se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani si 1 luna care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani si 1 luna.
Pentru stagiul de cotizare de 9 ani lucrat in conditii deosebite (se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 7 luni adica in 19 februarie 2022.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 57 ani si 1 luna, adica in data de 19 august 2018. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare avut la data depunerii dosarului.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 57 ani si 1 luna, daca va completati stagiul de cotizare cu 2 luni si realizati stagiul total de cotizare de 40 ani si 3 luni.
Dupa 01 aprilie 2001 se plateste CAS pentru toate sumele primite si se iau in calculul pensiei daca aceste nu depasesc sumele indicate de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1