Subiect "Intrebare" Deschis de Petrica Dumitru la data: 06/12/2018 12:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Intrebare
Scris de: Petrica Dumitru la data: 06/12/2018 12:50am
Gen:M
Data nasterii:20.02.1956
Stagiul de cotizare:44 de ani
Alte date:
Intrebare:
In perioada 1975-2010 am lucrat ca norma de lucru 12 cu 24. In cartea de munca nu se specifica acest lucru. Mi s-a calculat pensia pe norma de lucru de 8 ore. Am depus la dosar actele cu venitul brut lunar iar casa de pensii spune ca numai instanta judecatoreasca hotareste acest lucru.

Norma de lucru 12 cu 24 este luata in considerare ca atare sau diferenta de ore sunt considerate ore resuplimentare?
Nr. de ore lucrate lunar este de 240.
Re: Intrebare
Scris de: la pensie la data: 06/12/2018 3:34am
Graficul de lucru indiferent ca este organizat pe tura de 8 ore cu 16 ore repaus sau 12 ore cu 24 repaus (exista si alte forme) trebuie facut astfel ca sa fie respectat dreptul la odihna zilnica, saptamanala si sarbatori legale si in acest caz nu trebuie mentionat modul de organizare al graficului de tura, iar eventualele ore suplimentare realizate in unele luni sa fie platite conform legislatiei muncii.
Deasemeni nici modul de calcul al punctajului pensiei nu trebuie sa fie influentat de modul de organizare al graficului de tura.
Baza de calcul a punctajului pensiei este diferita pe perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 fata de perioada dupa aceasta data si este prezentata de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Venitul brut lunar se ia in calculul punctajului pensiei numai in perioada dupa 01 aprilie 2001.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1