Subiect "pensie" Deschis de Tritean Elisabeta la data: 06/12/2018 7:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Tritean Elisabeta la data: 06/12/2018 7:13am
Gen:F
Data nasterii:26.07.1957
Stagiul de cotizare:40 ani 3 luni
Alte date:Grupa a IIa 5 ani, 1 luni
Intrebare: Buna ziua. In cartea de munca scrie asa: In perioada 01.01.2000-31.12.2000 a beneficiat de sporuri care se includ in calculul pensiei conform Legii.. si CCM in suma totala de 9534300 lei revenindu-i lunar in medie 794525 lei. In buletinul de calcul sunt trecute doar salariile de baza. Aceste sporuri nu trebuiau trecute? Nu se vede prea bine care este legea 19/1992? Va multumesc.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 06/13/2018 1:29am
In perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 se iau in calculul pensiei numai sporurile cu caracter permanent, daca sunt inscrise in carnetul de munca sau sunt dovedite cu adeverinta.
Desii sporurile primite de dv au fost mentionate in carnetul de munca acestea nu au fost luate in calcul deoarece :
- Sporurile sunt prezentate la total nu sunt nominalizate separat si nici temeiul in baza caruia s-a primit fiecare spor.
- Este nominalizata suma anuala primita si media calculata iar pentru calculul punctajelor lunare trebuie specificata suma sau procentul primit pe fiecare luna.
Opinia noastra este ca pentru a vi se lua in calcul aceste sume trebuie sa prezentati o adeverinta eliberata de angajator.
Datele care trebuie sa fie mentionate in adeverinte sunt specificate in anexa 15 la regulamentul de aplicare al legii pensiilor 263/2010.
Re: pensie
Scris de: Tritean Elisabeta la data: 06/14/2018 8:02am
la pensie :
In perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 se iau in calculul pensiei numai sporurile cu caracter permanent, daca sunt inscrise in carnetul de munca sau sunt dovedite cu adeverinta.
Desii sporurile primite de dv au fost mentionate in carnetul de munca acestea nu au fost luate in calcul deoarece :
- Sporurile sunt prezentate la total nu sunt nominalizate separat si nici temeiul in baza caruia s-a primit fiecare spor.
- Este nominalizata suma anuala primita si media calculata iar pentru calculul punctajelor lunare trebuie specificata suma sau procentul primit pe fiecare luna.
Opinia noastra este ca pentru a vi se lua in calcul aceste sume trebuie sa prezentati o adeverinta eliberata de angajator.
Datele care trebuie sa fie mentionate in adeverinte sunt specificate in anexa 15 la regulamentul de aplicare al legii pensiilor 263/2010.


"Buna ziua. Va multumesc pentru raspunsul dat , o sa incerc sa obtin adeverinta. La mine este vorba in principal de sporul de vechime de 25%. Va intreb daca stiti dvs sa-mi raspundeti a cui este sarcina sa ceara adeverinta daca in cartea de munca scria cele aratate mai sus. Eu nu am stiut ca trebuie adeverinta deoarce din somaj am trecut la pensie anticipata partiala. Cei de la casa de pensii chiar trec asa usor peste notatiile din cartile de munca? Va multumesc."
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 06/15/2018 1:16am
Regretam ca nu putem sa va raspundem la aceasta intrebare deoarece daca am face-o ne-am lua rolul de anchetatori, fapt ce nu intra in intentiile noastre.
Putem spune ca exista functionari la casa de pensii demni de tot respectul, care dau dovada de multa solicitudine, dar din pacate dv nu ati avut norocul de un astfel de functionar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1