Subiect "cind pot iesi la orice fel de pensie" Deschis de gresanu ioan la data: 06/12/2018 7:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cind pot iesi la orice fel de pensie
Scris de: gresanu ioan la data: 06/12/2018 7:33am
Gen:M
Data nasterii:01.02.1957
Stagiul de cotizare:24 ani 4 luni
si 11 zile
Alte date:8 luni si 25 zile -somaj+15 ani si 5 luni in grupa a II-a de munca cu 100%
Intrebare:Cind pot iesi la orice fel de pensie?
Re: cind pot iesi la orice fel de pensie
Scris de: la pensie la data: 06/13/2018 2:06am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 01 februarie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani , stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 15 ani lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 3 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada de somaj si realizati un stagiu total de cotizare de 28 ani si 9 luni si 25 zile.
Pentru stagiul de cotizare de 15 ani lucrat in conditii deosebite ati putea beneficia de reducerea varstei de pensionare cu pana la 3 ani daca ati avea realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru a realiza stagiul complect de cotizare va lipsesc 6 ani 2 luni si 5 zile iar noi nu avem datele necesare sa facem un calcul al posibilitatilor dv de a-l complecta. Pentru a analiza aceste posibilitati de completare a stagiului de cotizare va sfatuim sa mergeti la Casa de pensii teritoriala, de care apartine domiciliul dv, sa va faca un astfel de calcul. Insa nu trebuie sa incheiati un contract de asigurare sociala, daca erste posibil, numai dupa ce va faceti un calcul comparativ al sumei pe care trebuie sa o platiti (care este foarte mare) si al avantajului pe care il obtineti.
Nu puteti beneficia nici de pensie anticipata partiala din acelasi motiv, ca nu aveti realizat stagiul complect de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1