Subiect "calcul punctaj pensie" Deschis de Eugenia la data: 06/13/2018 3:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul punctaj pensie
Scris de: Eugenia la data: 06/13/2018 3:23am
Gen:Femini
Data nasterii:12.05.1957
Stagiul de cotizare:41 ani 2 luni 8 zile
Alte date: pensie invaliditate din decembrie 2012.
Intrebare: La pensionarea pentru invaliditate coeficientul de corectie a fost 1.17 iar stagiul legal de cotizare a fost de 30 de ani si 9 luni.
La trecerea la pensie la limita de varsta in decizie datele sunt : coeficient de corectie 1.17, stagiu de cotizare 30 de ani si 9 luni. Cu aceste date a rezultat la pensia de varsta un punctaj mediu anual 1.07921 avand un numar total de puncte 28.6155. Din calculele mele reiese ca s-a aplicat un coeficient de corectie mai mic decat cel inital, ceea ce cred ca este ilegal.
Rog un calcul avizat al punctajului anual mediu cu datele de mai sus.
Multumesc
Re: calcul punctaj pensie
Scris de: la pensie la data: 06/13/2018 7:00am
Nu ati dat datele necesare verificarii calculului dorit de dv. Pentru aceasta trebuia sa ne dati numarul total de puncte realizat la iesirea la pensie de invaliditate pentru a putea fi calculat numarul de puncte realizat pe perioada cat ati primit pensie de invaliditate.
Presupunem ca s-a facut un calcul corect deoarece la verificare trebuie sa aveti in vedere ca indicele de corectie se aplica numai punctajului mediu realizat la iesirea la pensie de invaliditate.
Deci calculul trebuie facut astfel :
Punctajul mediu la pensia pentru limita de varsta = Punctajul total la iesirea la pensie de invaliditate / 30,75 X 1,17 + Punctajul total realizat pe perioada pensiei de invaliditate/30,75
Re: calcul punctaj pensie
Scris de: Eugenia la data: 06/13/2018 10:49pm
Vad ca la perioada asimilata nu se aplica nici o corectie ? De ce ?
Re: calcul punctaj pensie
Scris de: la pensie la data: 06/14/2018 1:45am
Nu ati precizat care este perioada asimilata. Daca este vorba de perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate raspunsul l-am dat anterior.
Prevederile art 170 alin (3) din legea pensiilor 263/2010 prevede :
“Indicele de corectie se aplica o singura data, la inscrierea initiala la pensie “.
Aceasta prevedere este interpretata de casa de pensii ca in cazul dv se aplica indicele de corectie numai pentru datele introduse in calculul pensiei de invaliditate din 2012, care se considera inscrierea initiala la pensie.
In concluzie punctajul aferent perioadei cat ati beneficiat de pensie de invaliditate nefacand parte din baza de calcul la punctajul pensiei din anul 2012, nu este corectat cu indicele de corectie acordat conform art 170 alin din legea pensiilor 263/2010
Re: calcul punctaj pensie
Scris de: Eugenia la data: 06/16/2018 10:40pm
Corect, inscrierea la dosar a fost in 2012 insa inchiderea dosarului s-a facut pana la trecerea la pensie de varsta dupa cea de invaliditate, acest dosar ramanad practic, sa-i spunem, "activ" pana la implinirea varstei legale. In cazul aplicarii formulei de mai sus un pensionar este pus in situatia neclara ca o parte din punctaj sa ii fie corectat si o parte ii ramane necorectat. Varsta de pensionare obligatorie intervine aici ca o constrangere ce conduce la aceasta situatie in care se pare ca esti penalizat pentru ca te-ai imbolnavit grav inainte de a avea o varsta anume.
Re: calcul punctaj pensie
Scris de: la pensie la data: 06/17/2018 7:46am
Noi va intelegem logica si suntem de parere ca indicele de corectie ar trebui aplicat pentru toate datele introduse in calcul, dar din pacate functionarii de la casa de pensii calculeaza dupa prevederile legale care nu stim dupa ce logica au fost facute. Presupunem ca intradevar legiuitorul a vrut sa determine pensionarii sa evite pensionarea inainte de varsta standard de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1