Subiect "recalcularea diminuarii pensiei anticipate partiale conform legii 216/2017" Deschis de nicko la data: 06/14/2018 3:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalcularea diminuarii pensiei anticipate partiale conform legii 216/2017
Scris de: nicko la data: 06/14/2018 3:08am
revin lunar cu "noi" informatii.

1)-am depus cererea în decembrie 2017 si nu am primit recalcularea nici acum în IUNIE, deci au restanță la mine pe 6 luni.
Am fost la casa de pensii in luna mai si am gasit LA ARHIVA, decizia de recalculare emisa in luna APRILE.
S-au mirat ca nu mi-a venit recalcularea, mi-au verificat talonul din mai pt confirmare, ca nu le venea sa creada.
Drept urmare mi-au cerut (cel putin hilar) o copie dupa decizie sa o trimita la alt serviciu ( de plati?)
Consecinta: inca nu a venit recalcularea nici in iunie.
2)- în iunie am împlinit 65 de ani si fiind la casa de pensii, am intrebat si mi s-a confirmat ca TREBUIE depusa cerere de trecere de la pensie anticipata partiala la pensie pt limita de varsta, iar decizia va iesi in 2-3 luni (real inseamna 5-6?)
In lege scrie ca se trece automat...fara cerere.
Re: recalcularea diminuarii pensiei anticipate partiale conform legii 216/2017
Scris de: la pensie la data: 06/14/2018 10:08am
Va suntem recunoscatori pentru informatiile noi pe care le aduceti, care sunt demne de domeniul absurdului.
Va vom fi recunoscatori daca reveniti cu informatii privind plata restantelor rezultate prin neaplicarea modificarilor aduse legii pensiilor de catre legea 216/2017, atunci cand aveti noutrati.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1