Subiect "Pensionare anticipata" Deschis de MARIANA la data: 06/14/2018 4:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare anticipata
Scris de: MARIANA la data: 06/14/2018 4:23am
Gen:F
Data nasterii:23.01.1962
Stagiul de cotizare:37 ani si 6 luni
Alte date:din care 8 ani Grupa a II-a
Intrebare:Cand am dreptul la pensionare anticipata partiala sau la pensionare anticipata ,luand in considerare ca in prezent sunt salariata?
Multumesc!
Re: Pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 06/14/2018 10:21am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 23 martie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 39 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de cotizare de 8 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 8 luni adica in 23 septembrie 2022.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 57 ani si 2 luni, adica in data de 23 martie 2019. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare avut la data depunerii dosarului.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 57 ani si 2 luni, daca va completati stagiul de cotizare cu 1 an si realizati stagiul total de cotizare de 40 ani si 6 luni.
Re: Pensionare anticipata
Scris de: MARIANA la data: 06/15/2018 1:47am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc pentru raspuns !A fost explicit si foarte util!
Re: Pensionare anticipata
Scris de: MARIANA la data: 06/15/2018 3:03am
Gen:F
Data nasterii:23.01.2018
Stagiul de cotizare:37 ani si 4 luni
Alte date: din care 7ani si 7 luni la Grupa a II-a
Intrebare:Reformulez intrebarea pentru noile date comunicate :Cu ce data pot depune dosarul pentru pensie anticipata, nediminuata? Va multumesc !
Re: Pensionare anticipata
Scris de: MARIANA la data: 06/15/2018 3:12am
Gen:F
Data nasterii:23.01.1962
Stagiul de cotizare:37 ani si 4 luni
Alte date:din care 7 ani si 7 luni la Grupa a II-a
Intrebare:Cu ce data pot depune dosarul pentru pensie anticipata nediminuata luand in considerare, ca in prezent sunt salariata? Va multumesc anticipat si imi cer scuze pentru faptul ca im mesajul anterior am calculat gresit datele transmise!
Re: Pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 06/15/2018 3:58am
In urma modificarii datelor si raspunsul nostru se modifica astfel :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 23 martie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 7 ani si 7 luni lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 1 an si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 39 ani si 1 luna.
Pentru stagiul de cotizare de 7 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 2 luni adica in 23 martie 2023.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 57 ani si 2 luni, adica in data de 23 martie 2019. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare avut la data depunerii dosarului.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 57 ani si 2 luni, daca va completati stagiul de cotizare cu 1 an si 5 luni si realizati stagiul total de cotizare de 40 ani si 6 luni.
Re: Pensionare anticipata
Scris de: MARIANA la data: 06/15/2018 4:29am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc foaret mult pentru raspuns !
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1