Subiect "Adaus stagiu cotizare" Deschis de Elena Toma la data: 06/15/2018 5:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Adaus stagiu cotizare
Scris de: Elena Toma la data: 06/15/2018 5:40am
en:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:am depus cerere de iesire la pensie anticipata partial la data de 06.dec.2017 am primit Decizia.in perioada 06.dec._19.fefam lucrat;la lichidarea din martie amprit si niste sume reprezentant indemnizatiepensionare+compensare pensionare ,sume pentru care mi s_a oprit CAS,sanatate ,am depus cerere pentru adaugare,recalculare.am primit raspunsul:ca stagiul realizat dupa data pensionarii anticipate partiale se valorifica odata cu trecerea la pensie pentru limita de varsta.Prima pensie am primit_o pe data de 16.04.2018 cum ramane cu perioada 06.dec2017_19.feb.2018.este o mare nedreptate.imi puteti da si mie un raspus,va rog?multumesc
Re: Adaus stagiu cotizare
Scris de: la pensie la data: 06/15/2018 7:03am
Cu parere de rau trebuie sa confirmam ca acestea sunt prevederile legislatiei pensiilor si asa se procedeaza, adica :
- Pe decizia de pensionare se prevede ca pensia anticipata partiala este acordata incepand cu data de depunere a cererii (dosarului) de pensionare, iar calculul se face pentru sumele primite inainte de data depunerii cererii de pensionare.
- Daca la depunerea cererii de pensionare nu se inceteaza activitatea pensia se considera suspendata pana la data depunerii dovezii de incetare a activitatii.
- Sumele castigate dupa depunerea cererii de pensionare, se iau in calculul pensiei la trecerea de la pensia anticipata partiala la pensia pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1