Subiect "majorare punctaj lunar" Deschis de Tudor Constantin la data: 06/15/2018 8:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
majorare punctaj lunar
Scris de: Tudor Constantin la data: 06/15/2018 8:35am
Gen:M
Data nasterii:24.08.1953
Stagiul de cotizare:45 ani
Alte date:
Voi depune cererea mea de pensionare pe 24 august 2018, la implinirea varstei standard de 65 ani.Fara sa stiu am aflat ca am 12 ani de activitate in grupa a 2-a de munca.Acesti 12 ani imi dadeau dreptul sa ies la pensie inca din februarie 2016.Nu am stiut acest lucru si am continuat activitatea.
Intrebare:
Exista in drept legal,pe baza caruia sa cer majorarea punctajului lunar cu 0,5%,numai pentru perioada februarie 2016- august 2018?Daca da,ce trebuie sa fac?Exista alte beneficii pentru situtia relatata mai sus,de mine?
Multumesc.
Re: majorare punctaj lunar
Scris de: la pensie la data: 06/15/2018 11:53am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 24 august 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani , stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Nu beneficiati de majorarea punctajului lunar cu 0,5 % conform art 99 alin (1) din legea pensiilor 263/2010 deoarece aceasta nu se acorda pentru perioada lucrata dupa varsta de pensionare redusa, pentru stagiul lucrat in grupa de munca ci pentru perioada lucrata dupa varsta standard de pensionare, care in cazul dv este 65 ani.
Daca depuneti adeverinta care sa dovedeasca stagiul de cotizare de 12 ani lucrat in gr II de munca pe perioada acestui stagiu vi se majoreaza punctajele lunare cu 25 % conform art 100 litera “ä “ din legea pensiilor 263/2010.
Re: majorare punctaj lunar
Scris de: Tudor Constantin la data: 03/20/2019 9:58am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
In aceasta situatie,puteam iesi la pensie cu 3 ani mai devreme,adica am pierdut 36 de pensii lunare.
Exista vreo posibilitate legala de a recupera contravaloarea celor 36 pensii lunare,de drept meritate?
Judecand in oglinda,cand greseste in defavoarea sa calculul pensiei,statul are posibilitatea sa recupereze sumele gresit calculate.
Reciproca are loc,in acest domeniu?
Re: majorare punctaj lunar
Scris de: la pensie la data: 03/21/2019 3:03am
Nu exista nicio posibilitate de a recupera avantajul unui drept de care nu ati beneficiat deoarece deschiderea acestui drept se face in momentul in care depuneti o cerere si un dosar in care faceti dovada acestuia. Dv nedepunand niciun dosar si necerand acest drept nu puteti sa acuzati Casa de pensii ca nu v-au acordat dreptul.
Pe de alta parte pentru 12 ani lucrati in grupa II de munca asimilata cu grupa conditii deosebite aveati dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni nu cu 3 ani.
Analizand intrebarea anterioara am constatat ca de fapt dv ati intrebat altceva decat v-am raspuns noi.
Raspunsul dat de noi nu este gresit dar se refera la altceva.
Intrebarea dv se referea la majorarea punctajului cu 0,5 % pentru perioada lucrata dupa varsta standard de pensionare in contextul cand dv beneficiati de reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca. Aceasta majorare este prevazuta in art 99 din legea 263/2010 si se acorda daca ati lucrat dupa varsta standard de pensionare de 65 ani indiferent daca beneficiati de reducerea varstei de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1