Subiect "pensionare anticipata partial" Deschis de UNGUR MARIA la data: 06/16/2018 3:09pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata partial
Scris de: UNGUR MARIA la data: 06/16/2018 3:09pm
Gen:F
Data nasterii:23,10,1961
Stagiul de cotizare:SUNT SALARIATA DIN 01,08,1980 FARA INTRERUPERE
Alte date:TIMP DE 2 ANI AM LUCRAT 2 ORE CU CONTRACT DE MUNCA
Intrebare:CIND AS PUTEA IESI LA PENSIE, CE CONTRIBUTIE AS AVEA SI CE PENALIZARE MI SE VA APLICA
Re: pensionare anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 06/17/2018 8:05am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 23 noiembrie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 57 ani si 1 luna, adica in data de 23 noiembrie 2018. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare avut la data depunerii dosarului. Nu putem sa va calculam diminuarea pensiei anticipate partiale daca va pensionati in data de 23 noiembrie 2018. Pentru aceasta am avea nevoie sa ne precizati daca in perioada in care ati lucrat cu contract de munca cu timp partial, de 2 ore zilnic, ati lucrat si cu program de lucru integral de 8 ore zilnic, iar daca nu ati lucrat si cu program integral ci numai cu program de 2 ore sa ne prezentati perioada in care ati lucrat, sub forma din zi/luna/an pana in zi/luna/an.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 57 ani si 1 luna, daca va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 40 ani si 4 luni.
Re: pensionare anticipata partial
Scris de: UNGUR MARIA la data: 06/17/2018 11:18am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 23 noiembrie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 57 ani si 1 luna, adica in data de 23 noiembrie 2018. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare avut la data depunerii dosarului. Nu putem sa va calculam diminuarea pensiei anticipate partiale daca va pensionati in data de 23 noiembrie 2018. Pentru aceasta am avea nevoie sa ne precizati daca in perioada in care ati lucrat cu contract de munca cu timp partial, de 2 ore zilnic, ati lucrat si cu program de lucru integral de 8 ore zilnic, iar daca nu ati lucrat si cu program integral ci numai cu program de 2 ore sa ne prezentati perioada in care ati lucrat, sub forma din zi/luna/an pana in zi/luna/an.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 57 ani si 1 luna, daca va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 40 ani si 4 luni.


Multumesc pentru raspuns.La data de 23,11,2018, cind pot iesi la pensie anticipat cu diminuare , voi avea 38 ani si 4 luni vechime, la care se adaoga cei 2 ani cind am lucrat suplimentar cite 2 ore tot cu contract de munca, dupa programul cu norma intreaga. In aceste conditii, va rog sa-mi spuneti , care ar fi penalizarea cu care ies anticipat partial.Multumesc1
Re: pensionare anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 06/17/2018 12:11pm
Daca v-ati angajat in data de 01 08 1980 si nu ati avut intreruperi realizati stagiul de cotizare de 38 ani si 4 luni in data de 01 decembrie 2018 . Deci daca cereti pensie anticipata partiala incepand cu 01 decembrie 2018 diminuarea pacesteea va fi de 12 % .
Perioada lucrata cu timp partiala de 2 ore pe langa programul normal de 8 ore zilnic nu se ia in calculul stagiului de cotizare ca stagiu suplimentar ci acea perioada se ia numai cu sumele castigate la calculul punctajului pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1