Subiect "redepunere dosar pensie anticipata" Deschis de VIRGIL la data: 06/18/2018 7:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
redepunere dosar pensie anticipata
Scris de: VIRGIL la data: 06/18/2018 7:49am
Gen:M
Data nasterii:17.01.1957
Stagiul de cotizare:38
Alte date:
Intrebare:Am solicitat intreruperea pensiei anticipate ca urmare a angajarii. Acum sunt din nou in situatia de a nu avea loc de munca si vreau sa solicit din nou pensionare anticipata . Trebuie sa fac un nou dosar si cum se calculeaza noua pensie ? Penalizarea se face in functie de noul stagiu de cotizare?
Re: redepunere dosar pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 06/18/2018 8:12am
Pe perioada cat ati fost angajat pensia anticipata partiala a fost suspendata si la incetarea activitatii aceasta nu se recalculeaza ci se repune in plata pastrandu-se punctajul mediu, valoarea pensiei se modifica numai in cazul in care pe perioada suspendarii pensiei s-a modificat valoarea punctului de pensie. Deci nu este necesar sa intocmiti un alt dosar ci o cerere de incetare a suspendarii pensiei anticipate partiale.
Perioada lucrata in timp ce pensia anticipata era suspendata se ia in calculul pensiei la recalcularea pensiei cu ocazia trecerii de la pensia anticipata partiala la pensia pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1