Subiect "trecere la pensie limita de varsta" Deschis de dan micu la data: 06/19/2018 6:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
trecere la pensie limita de varsta
Scris de: dan micu la data: 06/19/2018 6:03am
Gen:m
Data nasterii:10.07.1956
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Intrebare:sint in situatia de pensionar beneficiar de PAP.din data de 01.02.2018;conform dosarului de pensionare anticipata partiala in data de 01.07.2018 ar trebui sa trec in categoria de pensionar la limita de varsta;intrebare
1.dinceea ce mi-ati comunicat aceasta trecere la pensie al limita de varsta se face automat de catre casa de pensii...INTREBARE...voi primi o alta decizie de pensionare in care sa fie relatate modificarea de puntaj datorita;
- luarii in calcul a veniturilor aferente perioadei scurse intre depunere cerere de pensionare si incetare lucru propriuzis-
-introducerii in recalculare a veniturilor compensatorii pe care le-am primit la incheierea contractului de munca
-recalculare punctaj in conditiile pensie la limita de varsta..deci VOI PRIMI O NOUA DECIZIE DE PENSIONARE?
Multumesc foarte mult.
Re: trecere la pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 06/19/2018 7:01am
Este corect ce v-am comunicat anterior pe alt nume si anume :
La trecerea de la pensie anticipata partiala la pensie pentru limita de varsta se va face recalcularea automata a pensiei (fara cerere) si se vor lua in calculul pensiei sumele castigate dupa depunerea dosarului de pensie anticipata partiala inclusiv sumele compensatorii primite, emitandu-se o noua decizie.
Facem insa urmatoarele completari:
Daca data dv de nastere este 10 iulie 1956 si aveti o reducere a varstei standard de pensionare, de 65 ani, cu 3 ani, pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, rezulta ca aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 10 iulie 2018.
Decizia pentru pensie pentru limita de varsta se va da cu o mica intarziere, la fel ca in toate celelalte cazuri, iar daca intarzierea este mai mare de cca 3 luni depuneti o cerere prin care ii atentionati ca trebuie sa faca aceasta recalculare.
Re: trecere la pensie limita de varsta
Scris de: dan micu la data: 06/19/2018 11:49am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
va multumesc frumos!
pensionare
Scris de: aurelia mihai la data: 06/26/2018 8:33am
Gen:feminin
Data nasterii:15.08.1057
Stagiul de cotizare:34 ani cotizare
Alte date:
Intrebare:am acum dupa ultima marire 2200 lei net.
cit va fi pensia mea?
stiu ca e in functie de cotizare, dar vreau un interval in care sa fiu cuprina.
perioasds pentru cresterea copilului se pune ca vechime
Re: trecere la pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 06/27/2018 8:17am
Pentru Aurelia Mihai
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 15 iunie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 10 luni, stagiul complect de cotizare 30 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Datele sunt foarte neclare:
Anul de nastere gresit, am luat in calcul anul 1957
Nu ati precizat daca in prezent lucrati si salariul net este de 2200 lei sau aveti pensie anticipata partiala si pensia este de 2200 lei net. Am luat in calcul ca lucrati si aveti salariu de 2200 lei net.
Nu ati precizat perioada de crestere a copilului si daca ati primit indemnizatie. Presupunem ca acea perioada a fost inainte de 01 ianuarie 2016 si atunci a incetat contractul de munca si dv nu ati primit indemnizatie de crestere copil. In acest caz acea perioada nu se asimileaza cu stagiul de cotizare.
Avand in vedere ca pensia nu depinde de ultimul salariu ci de toate salariile lunare pe perioada lucrata, nu putem face nicio apreciere a viitoarei dv pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1