Subiect "pensie" Deschis de Dragomir Gheorghe la data: 06/19/2018 1:36pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Dragomir Gheorghe la data: 06/19/2018 1:36pm
Gen:M
Data nasterii:19.04.1959
Stagiul de cotizare:La data de 01.07.2018 am o vechime totala in munca de 37 ani 11 luni si 17 zile ,din care : armata 1 an 4 luni si 26 zile , 1 an 11 luni si 15 zile in grupa I (intaia) de munca,8 ani, 5 luni , 0 zile in grupa a doua de munca , si restul in conditii normale.In prezent lucrez.
Alte date:
Intrebare:Va rog sa-mi raspundeti cand ma pot incadra la pensie limita de varsta? Dar anticipata? Va multumesc.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 06/19/2018 2:31pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 19 aprilie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani , stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiile dv lucrate in grupele I si II de munca au fost echivalate cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiile de 1 an si 11 luni lucrat in gr I de munca si 8 ani si 5 luni lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani si 9 luni si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani si 8 luni.
Pentru stagiile de cotizare de 10 ani lucrate in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani adica in data de 19 aprilie 2022.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani, adica in data de 19 aprilie 2019. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare avut la data depunerii dosarului.
Re: pensie
Scris de: Dragomir Ghe. la data: 06/20/2018 2:55pm
Va multumesc frumos pentru raspuns,dar am o nelamurire:Ati spus ca pentru perioada de 1 an si 11 luni si 8 ani si 5 luni lucrati in grupe de munca beneficiez de un stagiu de cotizare de 2 ani si 9 luni.Cum s-a calculat acest stagiu de 2 ani si 9 luni? Va multumesc inca o data si imi cer scuze pentru aceasta nelamurire
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 06/20/2018 3:10pm
Stagiul de cotizare aferent grupelor de munca se calculeaza pentru ani completi si l-am calculat astfel :
- Pentru 1 an de cotizare lucrat in grupa I beneficiati de un stagiu suplimentar de 6 luni.
- Pentru 9 ani de cotizare lucrat in grupa II (completat cu 7 luni neutilizate la gr I) beneficiati de un stagiu suplimentar de 2 ani si 3 luni.
Suma stagiilor de cotizare aferente grupelor de munca este de 2 ani si 9 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1