Subiect "Diminuare punctaj" Deschis de Alexe la data: 07/13/2018 2:38pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Diminuare punctaj
Scris de: Alexe la data: 07/13/2018 2:38pm
Gen:masculin
Data nasterii: 29.08.1956
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am introdus ultimile date in ianuarie 2018 si la sfarsit aveam punctajul 3,2312.Pe 13.07.2018, cand am intrat sa completez datele pe primele 6 luni din 2018, am constatat ca am punctajul 2,22716.Deci mai putin cuu cca. 1 punct.Care este situatia ? Mai pot considera LaPensie.com un site corect, in care sa am incredere ?????????.Va rog sa ma lamuriti si pe mine.
Alexe
Re: Diminuare punctaj
Scris de: la pensie la data: 07/14/2018 9:06am
Ne pare rau ca eforturile noastre sunt interpretate astfel, insa ceeace ne face sa perseveram este ca asemenea cazuri sunt foarte rari.
Programul nostru nu este decat un instrument, mai bun sau mai rau, dupa posibilitatile noastre atat materiale cat si intelectuale.
Insa ca in cazul fiecarui instrument, cand este folosit corect rezultatul va fi corect iar cand nu este folosit corect se ajunge la noua semne de intrebare.
Dar sa nu mai lungim vorba si sa lamurim nedumerirea dv.
Programul de calcul a fost conceput initial conform prevederilor legii pensiilor 19/2000, in vigoare pana in decembrie 2011.
Deoarece resursele noastre nu ne permit modificarea programului de cate ori guvernul modifica prevederile legii pensiilor abia acum am modificat programul conform legii pensiilor 263/2010 care este in vigoare in prezent.
In vechea lege a pensiilor 19/2000 a existat o prevedere privind cazul in care cei care s-au pensionat conform acestei legi si au lucrat 25 ani in gr I inaite de aprilie 2001 asimilata cu conditii speciale sau in conditii speciale, dupa acesta data, Acestia la pensionare beneficiau de reducerea stagiului complet de cotizare la 25 ani, care se folosea la calcululul punctajului mediu. Dv folosind gresit optiunea de selectare a cazului de lucru 25 ani in conditii speciale ati beneficiat de calculul punctajului mediu impartind cele cca 80 puncte anuale la 25 ani a rezultat un punctaj mediu de cca 3,2 puncte.
Afirmam ca ati folosit gresit aceasta optiune pentruca in primul rand nu ati iesit la pensie inainte de 01 ianuarie 2011 conform legii pensiilor 19/2000 si in al doilea rand dupa aprecierea noastra nu aveti lucrati 25 ani in gr I sau in grupa conditii speciale.
Deoarece legea pensiilor 263/2010 in vigoare nu mai prevede cazul in care cei care au lucrat 25 ani in grupa conditii speciale sa beneficieze de reducerea stagiului complet de cotizare (in cazul dv este 35 ani) noul program a calculat corect punctajul mediu impartind cele cca 80 puncte anuale la 35 ani si a rezultat un punctaj mediu de cca 2,9 puncte.
In ceiace priveste increderea dv in site, decizia va apartine si daca nu mai aveti incredere puteti cauta in alta parte programul de calcul care va convine dar si acela va fi tot un instrument care numai folosit corct va da un rezultat corect.
In final ne cerem iertare daca raspunsul nostru este dat pe acelasi ton cu mesajul dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1