Subiect "cand poate iesi la pensie ?" Deschis de violeta barbir la data: 08/02/2018 5:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand poate iesi la pensie ?
Scris de: violeta barbir la data: 08/02/2018 5:12am
Gen:M
Data nasterii:21.08.1954
Stagiul de cotizare:40 ani jumate
Alte date:
-din cei 40 ani si jumatate - 1 an 11 luni si 21 zile au fost lucrate in grupa I de munca 100%
-mai are in plus 1 an si 4 luni armata 4 ani -facultatea incorporat la Marina - zi
Intrebare:Cand poate iesi la pensie ?


Multumesc foarte mult!
Re: cand poate iesi la pensie ?
Scris de: la pensie la data: 08/02/2018 7:44am
Conform prevederilor actuale ale legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 21 august 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
La calculul pensiei pentru limita de varsta se iau in calcul si stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si pentru studii universitare.
Pentru stagiul de cotizare lucrat in gr I nu beneficiaza nici de stagiu de cotizare suplimentar pentruca acesta este sub 5 ani si nici de reducerea varstei de pensionare pentru ca acesta este sub 2 ani, in schimb beneficiaza de majorarea cu 50 % a punctajelor lunare pe perioada lucrata in gr I .
In prezent are dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cere si de stagiul de cotizare la la data depunerii dosarului.
La calculul pensiei anticipate partiale nu se iau in calcul stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si pentru studii universitare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1