Subiect "Prelungire contract de muncă -funcționar public" Deschis de Dănăilă Constantin la data: 08/02/2018 6:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Prelungire contract de muncă -funcționar public
Scris de: Dănăilă Constantin la data: 08/02/2018 6:32am
Gen: M
Data nasterii:27.05.1955
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:Într-un răspuns anterior,cu profesionalism, ați scris că încetarea contractului individual de muncă încetează de drept pentru un funcționar public, conform Legii nr.53/2003, art.56 și Legii nr.188/1999, rep.și modif., art.98.
Intrebare: Întrucât în Legea nr.188/1999, rep.și modif., art.98, alin.1, lit d, se menționează că încetarea de drept are loc „dacă persoana care are competență de numire în funcția publică nu dispune aplicarea prevederilor alin.(3)”, vă rog să-mi spuneți în cazul în care se dispune acest lucru, dacă se încheie un alt contract de muncă și dacă se transmite decizie de încetare a contractului existent la data îndeplinirii cumulative a condițiilor de vârstă standard si stagiu minim de cotizare.
EU doresc, ca în cazul în care mi se aprobă să mai lucrez 1 an, să depun dosarul de pensie la data de 27.05.2020 și să primesc separat pensia și salariul,implicit cu impozitare separată. E POSIBIL? Cumularea e obligatorie?
VĂ MULȚUMESC și VĂ APRECIEZ”
Re: Prelungire contract de muncă -funcționar public
Scris de: la pensie la data: 08/02/2018 8:44am
Site-ul nostru are in atentie legislatia pensiilor iar dv doriti sa va clarificam o prevedere a legislatiei muncii prevazuta in legea 188/1999 Statutul functionarilor publici.
In acest caz noi nu putem decat sa emitem o parere si anume :
In legea 188/1999 Statutul functionarilor public, actualizata pentru anul 2018, art 98 alin (1) litera d, nu am gasit citatul dat de dv si nu putem sa-l comentam
Presupunem ca ati inteles gresit sintagma “cumularea “ pensiei cu venituri din salarii continuta in art 118 alin (1) din legea pensiilor 263/2010. Prin cumulare nu se intelege insumarea veniturilor dupa care se platesc contributiile legale si impozitele ci pentru fiecare venit in parte sunt platite contributiile si impozitele la sursa adica pentru pensie la Casa de pensii iar pentru salariu la angajator iar cumularea se face acasa la dv.
Re: Prelungire contract de muncă -funcționar public
Scris de: Dănăilă Constantin la data: 08/02/2018 9:59am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Mulțumesc pentru răspuns.
Dar totuși, Monitorul oficial e transparent pentru toți!
Referirea era la prevederea din Legea nr.156 din 29 iunie 2018 (M.Of.nr.554/03 iulie 2018), pct.25, alin.3.
Dându-vă parțial dreptate,precizez că legislația muncii a fost întotdeauna strâns legată de cea a pensiilor și mi se pare corect ca abordarea dvs în formularea râspunsurilor să fie în concordanță cu acestea.
Dacă vizionăm distinct, atunci și răspunsurile vor fi trunchiate și cred că toți cei care apelează la site-ul dvs. nu e doar cu scop opțional. Altminteri nu mai era public.
O zi bună!
Re: Prelungire contract de muncă -funcționar public
Scris de: la pensie la data: 08/03/2018 5:57am
Nu dorim sa continuam dialogul cu dv pe acest ton din respect pentru vizitatorii acestui site.
Totusi vrem sa facem urmatoarele precizari :
Acest site este public nu din cauza ca functioneaza pe bani publici (din aceasta cauza posibilitatile nostre sunt limitate) ci pentruca este accesibil publicului care uneori este tratat, pe nedrept, fara respect la diverse ghisee ale Casei de pensii.
Deasemeni nu vrem sa aducem un blam tuturor functionarilor Casei de pensii pentruca acolo sunt si adevaratii profesionisti, pe care ii stimam si care isi fac cu onestitate datoria.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1