Subiect "Somajul in cazul pensiei anticipate partial" Deschis de George Axinte la data: 08/03/2018 10:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Somajul in cazul pensiei anticipate partial
Scris de: George Axinte la data: 08/03/2018 10:54am
Gen: Masculin
Data nasterii:16.06.1957
Stagiul de cotizare: 424 luni sau 412,5 luni in functie de raspuns
Alte date: am beneficiat de indemnizatie de somaj in perioada 07.2016 - 07.2017
Intrebare: Cum se ia in considerare perioade de somaj de aproximativ 11 luni si jumatate la stagiul de cotizare?

- prin indemniztia lunara la care se calculeaza si punctajul lunar / anual afferent?
- prin folosirea / adaugarea perioadei de somaj de 11,5 luni la constituirea celor 35 de ani de stagiu necesar?

Daca raspunsul la cea de-a 2-a intrebare este pozitiv inseamna ca sunt eligibil pentru solicitarea pensiei anticipate partiale, daca e negativ, atunci inca nu am atins cei 35 de ani de stagiu de cotizare si in consecinta, nu sunt eligibil.
Re: Somajul in cazul pensiei anticipate partial
Scris de: la pensie la data: 08/03/2018 12:38pm
Conform prevederilor actuale ale legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 16 iunie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani , stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani
Perioada de somaj in care ati beneficiat de indemnizatie de somaj se asimileaza cu stagiul de cotizare si se ia in calculul stagiului de cotizare la toate tipurile de pensie, inclusiv cea anticipata partiala.
La calculul punctajului pensiei pe perioada somajului se foloseste indemnizatia de somaj, pentruca pentru ea s-a platit CAS.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cere si de stagiul de cotizare la la data depunerii dosarului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1