Subiect "Pensie anticipata" Deschis de Augustin la data: 08/07/2018 4:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: Augustin la data: 08/07/2018 4:24am
Gen:M
Data nasterii:10.06.1960
Stagiul de cotizare:32 ani si 8 luni in care se includ 2 ani de somaj in perioada 2003-2006 si 9 ani lucrati in grupa a 2-a
Alte date:In plus fata de cei 32 ani si 8 luni am facut armata 1 an si 6 luni.
Intrebare:Cand ma pot pensiona anticipat tinand cont ca in cei 9 ani lucrati in grupa a 2-a si inscrisi in cartea de munca am si functii nerecunoscute la aceasta data de CNPAS, dupa precedentul altor colegi.
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/07/2018 6:39am
Conform prevederilor actuale ale legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 10 iunie 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani , stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani
Stagiul lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa conditii deosebite.
Pentru stagiul de 9 ani lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru perioada de somaj si stagiul militar si realizati un stagiu total de cotizare de 36 ani si 5 luni.
Pentru stagiul de cotizare de 9 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani si 6 luni adica in data de 10 decembrie 2023.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 60 ani adica in data de 10 iunie 2020 daca va completati stagiul de cotizare cu 1 luna si realizati stagiul complet de cotizare, fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la la data depunerii dosarului.
Nu am inteles ce vreti sa spuneti in privinta functiilor nerecunoscute dar daca va referiti la nrecunoasterii stagiului lucrat in grupa de munca din cauza functiei avute nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca iar pentru a beneficia de pensie anticipata partiala trebuie sa va completati stagiul de cotizare cu 2 ani si 4 luni.
Re: Pensie anticipata
Scris de: Augustin la data: 08/08/2018 3:49am
Gen:M
Data nasterii:10.06.2018
Stagiul de cotizare:32 ani si 8 luni in care sunt inclusi 2 ani de somaj in perioada 2003-2006
Alte date:
Intrebare:Va multumesc pentru raspunsul de ieri si va mai rog sa precizati daca cei 2 ani de somaj din perioada de mai sus se considera stagiu de cotizare pentru pensia anticipata.
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/08/2018 4:29am
Perioada in care ati primit indemnizatie de somaj se asimileaza stagiului de cotizare si se ia in calculul atat a pensiei pentru limita de varsta cat si a pensiei anticipate partiale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1