Subiect "grupa de munca" Deschis de iona tomescu la data: 08/09/2018 4:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupa de munca
Scris de: iona tomescu la data: 08/09/2018 4:37am
Gen:F
Data nasterii:15.03.1958
Stagiul de cotizare:34
Alte date:-am adeverinta cu temeiul legal pentru grupa a II a de munca pentru 17 ani (12 ani inginer si 5 ani sef birou tehnic santier);
-in aceeasi adeverinta se mentioneaza ca am desfasurat activitate de constructii montaj.
-in decizia de pensionare perioada de sef birou a fost valorificata in conditii normale de munca "intrucat atributiile corespunzatoare functiei de sef de birou nu presupune prestarea unor activitati specifice ramurii constructii montaj"
Intrebare:este corect sa fie astfel interpretata adeverinta?(si in carnetul de munca este specificat ca am lucrat intreaga perioada in grupa a II a de munca)
Re: grupa de munca
Scris de: la pensie la data: 08/10/2018 2:58am
Interpretarea de catre functionarii casei de pensii a adeverintelor pentru grupele de munca, pe perioada in care personalul indeplineste functii de conducere, este frecventa.
In ordinul 50/1990 se prevede ca pentru incadrarea in gr II de munca personalul trebuie sa lucreze cel putin 70 % din programul de lucru.
Noi necunoscand alte detalii, decat cele indicate de dv, nu putem aprecia daca adeverinta dv respecta prevederile Ordinului 50/1990 si nici daca functionarul casei de pensii avea dreptul sa interpreteze adeverinta in cazul dv.
In cazuri similare multi pensionari au contestat astfel de interpretari si de multe ori au castigat.
Contestarea se face astfel :
- Adresarea unei contestatii la Comisia Centrala de Contestatii. Contestatia se depune la registratura casei teritoriala de pensii de care apartineti.
- Daca raspunsul la contestatie este negativ sau intarzie mai mulr de cca 3 - 4 luni aveti dreptul sa deschideti o actiune in justitie (la tribunal).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1