Subiect "calcul pensie comunitara "romaneasca"" Deschis de Savulescu la data: 08/09/2018 8:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie comunitara "romaneasca"
Scris de: Savulescu la data: 08/09/2018 8:25am
Gen: M
Data nasterii: 08/1953
Stagiul de cotizare: Romania 16 ani (5 ani studii, 10,5 ani salariat, 6 luni armata), Franta salariat 30 ani.

Intrebare: doresc formula exacta de calcul al pensiei comunitare "romanesti" (nu doar principiul ei)in functie de valoarea pensiei "romanesti" (Punctaj mediu anual * Valoare punct) si perioada cotizata in strainatate.
Din principiul de calcul vehiculat pe diverse site-uri reiese ca:
pensie comunitara "romaneasca" = pensie "romaneasca" * ((perioada Romania + perioada in alt stat UE)/35) * ((perioada Romania)/(perioada Romania + perioada in alt stat UE)) = pensie "romaneasca" * ((perioada Romania)/35) , ceea ce inseamna ca, pt o perioda Romania < 35 ani, pensia comunitara "romaneasca" < pensia "romaneasca", fapt care mi s-ar parea ciudat, ca sa nu zic absurd !!!!
Merci pt un raspuns exact si detaliat.
Cordialement,
Re: calcul pensie comunitara "romaneasca"
Scris de: la pensie la data: 08/10/2018 3:37am
Cei care au lucrat in doua tari din Uniunea Europeana primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al stagiului de cotizare daca este necesar pentru deschiderea dreptului la pensie.
In Romania aveti urmatoarele drepuri la pensie
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in luna august 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
La realizarea stagiului minim de cotizare se cumuleaza stagiul de cotizare lucrat si stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare si stagiul militar.
Deci daca dv aveti realizat stagiul minim de cotizare de 15 ani in Romania nu este necesar sa faceti dovada stagiului de cotizare din Franta
Calculul componentei romanesti a pensiei dv comunitare se face (numai pentru stagiul din Romania) conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010 astfel :
- Se calculeaza un punctaj lunar impartind veniturile obtinute lunar (dovedite prin documente), pe toata perioada lucrata in Romania, la salariul mediu brut pe economie din acea luna, anuntat de Institutul National de Statistica.
Aceste salarii le gasiti pe site-ul nostru la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/salariul-mediu-pe-tara.php
- Pe perioada lucrata venitul lunar inainte de 01 aprilie 2001 se considera salariul tarifar si sporurile cu caracter permanent, inscrise in carnetul de munca sau in adeverinte eliberate de angajator
- Pe perioada studiilor universitare si a stagiului militar se ia in calcul salariul minim pe economie din acea perioada, anuntat de Institutul National de Statistica.
Aceste salarii le gasiti pe site-ul nostru la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/salariul-minim-pe-tara.php
- Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare dintr-un an calendaristic la 12 indiferent de numarul de luni lucrate pe anul calendaristic.
- Se calculeaza punctajul total anual realizat prin suma punctajelor anuale pe toata perioada lucrata si perioadele asimilate.
- Se calculeaza punctajul MEDIU anual prin impartirea punctajului total anual realizat la stagiul complet de cotizare. In cazul dv stagiul complet de cotizare este 35 ani .
- Se calculeaza punctajul MEDIU anual corectat prin inmultirea punctajului mediu anual cu indicele de corectie acordat prin decizia de pensionare. In anul 2018 se acorda indicele de corectie 1,15
Puteti face o estimare a pensiei utilizand programul de calcul de pe site daca aveti datele necesare.
Se recomanda ca inainte de introducerea datelor sa cititi indrumarile date de noi la paginile de la adresele :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
http://www.lapensie.com/logare.php
Daca aveti dificultati in folosirea programului reveniti si va vom ajuta. Deasemeni puteti reveni si cere verificarea corectitudinii datelor introduse.
Re: calcul pensie comunitara "romaneasca"
Scris de: Savulescu la data: 08/10/2018 9:32pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc pt promptitudinea si efortul de a-mi raspunde, dar cred ca nu ati inteles sensul intrebarii mele sau mai degraba ati dorit sa evitati raspunsul la ea.
Repet intrebarea initiala : care este formula de calcul (exacta si detaliata !) a componentei "romanesti" a pensiei comunitare, ceea ce eu am numit << pensie comunitara "romaneasca" >>.
Calculul pensiei "romanesti" imi era perfect cunoscut, el este detaliat in legea pensiilor din 2010 (cu modificarile ulterioare).
Cind pt o persoana exista perioade muncite in 2 (sau mai multe) state UE, persoana respectiva are dreptul (cu indeplinirea conditiilor de virsta , minim de stagiu muncit, etc.):
1) - fie la o pensie de la fiecare stat, calculata pt perioda muncita exclusiv in statul respectiv, conform legislatiei tarii respective; este ceea ce eu am numit <<pensie "romaneasca">> pt Romania si <<pensie "frantuzeasca">> pt Franta,
2) - fie la o <<pensie comunitara>> care este suma <<pensiilor comunitare>> din tarile respective (numite de mine <<pensie comunitara "romaneasca">> pt Romania si <<pensie comunitara "frantuzeasca">> pt Franta).
Fiecare tara calculeaza aceasta componenta comunitara in functie de totalitatea periodelor muncite in cele 2 (sau mai multe) state; este de fapt o corectie a pensiei nationale mentionata la punctul 1).
In cazul in care persoana face demersul pt o astfel de <<pensie comunitara>>, (demers facut in tara de resedinta), fiecare din organismele din tarile respective calculeaza 2 pensii, cea nationala si cea comunitara, cea mai favorabila fiind cea care va fi varsata beneficiarului.

In cazul meu voi primii:
1) <<pensie nationala Romania>> sau <<pensie comunitara Romania>>, cea mai favorabila,
2) <<pensie nationala Franta>> sau <<pensie comunitara Franta>>, cea mai favorabila.

Ceea ce doresc este formula exacta de calcul al acestei <<pensii comunitare "romanesti">> !!!!

Merci pentru raspuns.

Cu cordialitate,
Re: calcul pensie comunitara "romaneasca"
Scris de: la pensie la data: 08/13/2018 9:04am
Credem ca ati inteles gresit modul de calcul al pensiei comunitare.
Pensia comunitara este compusa din doua sau mai multe componente calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Aceste componente se pot calcula prin depunerea unor dosare separate in tarile in care s-au realizat stagiile de cotizare la datele in care se deschide dreptul la pensie in tara respectiva sau prin depunerea unui singur dosar la institutia care se ocupa de pensii in tara de domiciliu.
Concret in cazul dv puteti depune dosare separate atat in Franta cat si in Romania (personal sau prin o persoana imputernicita) sau puteti depune un singur dosar pentru ambele componente la institutia din Franta daca aveti domiciliul in Franta.
In cazul in care depuneti dosarul in Franta si pentru componenta de acolo si cea din Romania acea institutie va calculeaza componenta din Franta conform legilor frantuzesti si prin corespondenta cu Casa de pensii din Romania (CNPP) cere calculul componentei romanesti a pensiei comunitare pe care o va cumula fara a o corecta cu componenta frantuzeasca si le va transite la domiciliul dv. Aceasta componenta romaneasca a pensiei comunitare nu este diferita de cea calculata in cazul depunerii dosarului in Romania de dv personal.
Nu stim de unde aveti dv informatiile pe care le prezentati dar daca nu sunteti de acord cu informatiile date de noi va sfatuim sa luati legatura cu functionarii Caselor teritoriale sau centrala de pensii din Romania care se ocupa cu relatiile internationale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1