Subiect "Cand pot iesi la Pensie ?" Deschis de Milan la data: 08/09/2018 5:03pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand pot iesi la Pensie ?
Scris de: Milan la data: 08/09/2018 5:03pm
Gen:M
Data nasterii:15/01/1958
Stagiul de cotizare:15 ani
Alte date:
Intrebare: As dori sa stiu cand ma pot pensiona?.am lucrat 10 ani la mina in subteran .Si as dori sa stiu daca armata se consisera la vechime .Am terminat scoala profesionala de trei ani la Electromotor timisoara ,specialiatea Sculer matriter .Va multumesc anticipat.
Re: Cand pot iesi la Pensie ?
Scris de: la pensie la data: 08/10/2018 3:53am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 15 ianuarie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv lucrat in grupa I de munca a fost echivalat cu grupa “conditii speciale” presupunand ca ati lucrat in subteran minim 50 % din programul de lucru .
Pentru stagiul de 10 ani lucrat in gr I de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 5 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada de stagiu militar.
Pe perioada scolii profesionale se asimileaza stagiului de cotizare numai perioada de practica, daca ati facut-o in o intreprindere de productie si daca o dovediti prin adeverinta de la acea intreprindere.
Pentru stagiul de cotizare de 10 ani lucrat in conditii speciale nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare (cu 5 ani) deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani luand in calcul perioada lucrata, stagiul de cotizare aferent grupelor de munca si stagiul de cotizare asimilat pentru perioada de stagiu militar
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1