Subiect "Intrebare" Deschis de Dinet Ioan la data: 08/12/2018 7:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Intrebare
Scris de: Dinet Ioan la data: 08/12/2018 7:36am
Gen:M
Data nasterii:01/01/1954
Stagiul de cotizare:35
Alte date:7ani grII
Intrebare:
Buna ziua,
Va multumesc pentru ca existati si oferiti foarte multe informatii de mare ajutor.
Sunt pensionar pe caz de boala din 2010, iar in ianuarie 2019 trec la pensie la limita de varsta. Am adeverintele de gr.II acasa si alte adeverinte de sporuri. Nu mi-au fost luate in calcul la pensionarea pe caz de boala. Va rog sa ma sfatuiti ce trebuie sa fac
Trebuie sa fac cerere de trecere la pensie normala de limita de varsta?
Va multumesc
Re: Intrebare
Scris de: la pensie la data: 08/13/2018 9:50am
Trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta se face din oficiu, fara cerere.
Adeverintele pentru stagiile in grupa de munca si pentru sporuri trebuiau luate in calculul pensiei de invaliditate, daca acestea erau intocmite corect.
Nu ati precizat motivul pentru care nu au fost luate in calcul. Daca motivul neacceptarii lor era ca acestea nu erau intocmite corect cereti angajatorului sa va elibereze alte adeverinte intocmite corect, pe care le puteti depune, indiferent de data, la Casa de pensii, insotite de o cerere. Daca adeverintele sunt respinse nejustificat trebuie sa depuneti o contestatie catre Comisia Centrala de Contestatii (se depune la registratura casei de pensii) iar daca raspunsul intarzie sau este negativ aveti dreptul sa deschideti actiune in justitie (la tribunal). Actiunea in justitie este scutita de taxe.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1