Subiect "spor de vechime valabil" Deschis de TRIFANESCU ECATERINA la data: 09/18/2018 3:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
spor de vechime valabil
Scris de: TRIFANESCU ECATERINA la data: 09/18/2018 3:02am
Gen:F
Data nasterii:04.04.1958
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:Va rog sa imi spuneti daca,conform legii,sporul de vechime pe care il am inscris in cartea de munca ,in valoare, nu in procent ,in perioada 03.01.1991-21.10.1996 ,este luat in considerare la calculul pensiei ,asa cum este inscris,deoarece nu am adeverinta pentru acea perioada cu sporul de vechime si nici nu a preluat nici o alta firma arhiva societatii la care am fost angajata.Va multumesc mult.
Re: spor de vechime valabil
Scris de: la pensie la data: 09/18/2018 4:38am
Sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992 indiferent daca este inscris in carnetul de munca se calculeaza automat si se ia in calculul pensiei asa cum explicam noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Sporul de vechime dupa septembrie 1992 trebuia inclus in salariul inscris in carnetul de munca.
Legea prevede ca inscrisurile din carnetul de munca sa fie luate in calcul, cu prioritate, daca ele au fost facute conform instructiunilor din acea perioada. In acest fel exista posibilitatea interpretarii fiecarei situatii de catre functionarii casei de pensii. Totusi avem cunostinta de foarte multe cazuri in care functionarii casei de pensii au tratat cu intelegere inscrisurile din carnetul de munca.
Re: spor de vechime valabil
Scris de: TRIFANESCU ECATERINA la data: 09/18/2018 5:17am
Multumesc mult pentru raspuns ,sa speram ca asa va fi ! O zi buna!

la pensie :
Sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992 indiferent daca este inscris in carnetul de munca se calculeaza automat si se ia in calculul pensiei asa cum explicam noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Sporul de vechime dupa septembrie 1992 trebuia inclus in salariul inscris in carnetul de munca.
Legea prevede ca inscrisurile din carnetul de munca sa fie luate in calcul, cu prioritate, daca ele au fost facute conform instructiunilor din acea perioada. In acest fel exista posibilitatea interpretarii fiecarei situatii de catre functionarii casei de pensii. Totusi avem cunostinta de foarte multe cazuri in care functionarii casei de pensii au tratat cu intelegere inscrisurile din carnetul de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1