Subiect "pensie" Deschis de gabriela la data: 09/19/2018 1:03pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: gabriela la data: 09/19/2018 1:03pm
Gen: Feminin
Data nasterii: 31.07.1967
Stagiul de cotizare: 10 ani si 10 luni
Alte date: angajata din octombrie 1983 pana 1994
Intrebare: In acesti 10 ani si 10 luni am avut 5 copii si nu am mai lucrat dupa aceea. Am avut inca 6 copii dupa incetarea contractului de munca. Cand pot iesi la pensie?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 09/20/2018 3:21am
Conform actualei legi a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in data de 31 iulie 2030 la varsta standard de pensionare de 63 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Pentru a realiza stagiul minim de cotizare trebue sa va completati stagiul de cotizare cu 4 ani si 2 luni.
Actuala lege a pensiilor nu acorda reducerea varstei de pensionare pentru nasterea si cresterii unui anumit numat de copii.
In prezent este desbatere publica o noua lege a pensiilor care se prevede a intra in vigoare in data de 01 septembrie 2021.
Dupa ce aceasta lege este promulgata trebuie sa reveniti sa facem o noua analiza avand in vedere prevederilor acestei legi noi.
Daca prevederile noi legi nu vor fi schimbate aveti urmatoarele drepturi de pensionare :
Conform actualei legi a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in data de 31 iulie 2030 la varsta standard de pensionare de 63 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Daca realizati stagiul minim de cotizare de 15 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu :
- 6 ani pentru nasterea si cresterea pana la 16 ani a unui numar de 3 copii.
- 1 an pentru fiecare copil incepand cu al patrulea, nascut si crescut pana la 16 ani.
Deci daca dv realizati stagiul minim de cotizare de 15 ani si ati nascut si crescut pana la 16 ani un numar de 11 copii aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 14 ani, adica va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta imediat ce intra in vigoare aceasta lege.
Re: pensie
Scris de: gabriela la data: 09/20/2018 7:31am
multumesc mult pentru raspuns!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1