Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de Eugen la data: 09/19/2018 10:05pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: Eugen la data: 09/19/2018 10:05pm
Gen:M
Data nasterii:31.05.1958
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:
Intrebare: In ce situatii se poate respinge un dosar de pensionare anticipata partiala daca sunt indeplinite conditiile: stagiul de cotizare si varsta.
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 09/20/2018 3:36am
Conform actualei legi a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, in data de 31 mai 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Conform art 65 alin (1) din legea pensiilor 263/2010 pentru a beneficia de pensie anticipata partiala trebuie sa indepliniti numai doua conditii :
- Sa aveti varsta minima de 60 ani.
- Sa aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Deci daca la dosar sunt depuse acte intocmite legal, care sa ateste indeplinirea celor doua conditii nu sunt motive ca acest dosar sa fie respins.
Deoarece in actele care dovedesc varsta nu vedem motive sa fie pusa la indoiala trebuie sa acordati mare atentie actelor care atesta stagiul de cotizare.
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: Eugen la data: 09/22/2018 2:30am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Am inteles, multumesc.
Care sunt actele care atesta stagiul de cotizare ?
Pentru ca m deschis un cont la casa de pensii si am vazut ca toate datele privind contributiile mele CAS, inclusiv cartea de munca scanata se afla in contul meu. Am verificat si e OK. Asadar mai trebuie sa depun o cerere si eventual livretul militar ptr perioda asimilata pentru anul in care se va trece la limita de varsta?
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 09/23/2018 12:35pm
Daca am judeca logic ar trebui sa fim de acord cu dv insa raspunsurile noastre se bazeaza pe prevederile legislative nu pe logica.
Prevederile legale privind acest subiect nu au fost modificate dupa extinderea arhivei electronice a Casei de pensii.
In urma celor de mai sus ca raspuns la intrebarea dv va invitam sa accesati site-ul Casei Judetene sau sectoriale de Pensii unde accesati pagina referitore la pensia anticipata partiala sau mergand la sediul filialei Casei de pensii.
Va dam exemplul Casei Judetene de pensii Prahova unde gasiti informatiile cautate la pagina de la adresa :
http://pensiiprahova.ro/pensia%20anticipata%20partial.html
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: Eugen la data: 09/26/2018 5:39am
Gen:M
Data nasterii:31.05.1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc. M-am gandit eu ca nu poate fi atat de simplu cand se poate mai complicat.
Am citit link-ul dvs. Vad ca la cerere se va depune adeverinta de incetare a activitatii. Am citit intr-o alta postare aici ca nu e indicat sa incheiem activitatea pana nu primim decizia de pensionare pentru ca s-ar putea sa se respinga dosarul. Ceva nu se potriveste aici cu adeverinta de incetare a activitatii. Care ar fi solutia ?
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 09/26/2018 1:56pm
Credem ca ati inteles gresit ca la depunerea dosarului pentru pensie anticipata sau anticipata partiala dovada incetarii activitatii este obligatorie.
In art 76 alin (1) litera a) din Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 in lista actelor necesare la aceasta pensie formularea este mai clara si anume aici se specifica :
-dovada incetarii calitatii de asigurat in cazul inscrierii la pensie anticipata sau pensie anticipata partiala, pentru persoanele care, la data solicitarii, nu mai au calitatea de asigurat.
Pe de alta parte in legea 53/2003 Codul muncii art 56 alin (1) litera c) se prevede :Contractul individual de muncă existent încetează de drept:.....la data comunicarii deciziei de pensie..anticipate partile". Aceasta inseamna ca angajatorul are dreptul sa declare incetarea de drept a contractului dv de munca numai dupa primirea deciziei de pensionare iar pensia anticipata se pune in plata de la data depunerii la casa de pensii a dovezii de incetarea activitatii.
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: Eugen la data: 09/30/2018 11:57am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Nu am inteles gresit, insa acum nu mai inteleg nici ce am inteles initial.
Adeverinta pentru incetarea calitatii de asigurat o pot primi doar de la angajator.
Angajatorul imi da adeverinta dar nu ma mai poate tine cu contract de munca pentru ca prin lege eu sunt obligat sa platesc CAS ca salariat, adica sa raman asigurat.
Prevederea asta e ca si nebunia generalizata cu grupele de lucru care anual se recalculeaza, se modifica: de exemplu cei din cabinetele stomatologice au lucrat cu mercur lichid foarte toxic ("plombele metalice") si nimeni nu are grija lor. In schimb am inteles ca personalul artistic are mai nou avantaje la pensionare fiind incadrati in nu stiu ce conditii speciale. Noi sa fim sanatosi. Numai bine.
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 10/01/2018 3:33am
Este complicat numai pentru faptul ca dv nu ati inteles explicatiile noastre.
Vom incerca sa va explicam altfel:
Sunt posibile doua variante in cazul in care doriti sa depuneti dosarul pentru pensie anticipata partiala:
Varianta 1
Pregatiti toate actele necesare, cereti incetatea activitatii si angajatorul va elibereaza adeverinta pe care o depuneti la dosar.
Pensia anticipata se calculeaza si se acorda incepand cu data depunerii dosarului. Insa pensia se plateste incepand cu luna urmatoare celei in care primiti decizia de pensionare. La primirea pensiei vi se dau si drepturile restante de la data depunerii dosarului, in una sau mai multe transe.
Decizia de pensionare o primiti dupa cca 2 - 3 luni de la depunerea dosarului.
Dezavantajul acestei variante este ca o anumita perioada (de la depunerea dosarului pana la primirea primei pensii) de cca 3 luni nu primiti venituri lunare
Varianta 2
Pregatiti toate actele necesare (fara adeverinta de incetare a activitatii) si va depuneti dosarul la o data pe care o doriti si daca depuneti dosarul cu discretie angajatorul nici nu stie aceasta data.
Continuati sa lucrati cu contract de munca pana la primirea deciziei de pensionare
La primirea deciziei de pensionare anuntati angajatorul si conform codului muncii acesta declara incetarea de drept a contractului de muna si va elibereaza adeverinta pe care o depuneti la registratura Casei de pensii.
Casa de pensii desi v-a acordat pensie de la data depunerii dosarului o pune in plata numai de la data depunerii adeverintei de incetarea activitatii.
In perioada intre data depunerii dosarului si data depunerii adeverintei de incetarea activitatii pensia este considerata suspendata.
Prima pensie o primiti in luna urmatoarecelei in care ati depus adeverinta de incetare a activitatii.
Dv alegeti varianta care va convine insa noi va recomandam varianta 2.
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: Eugen la data: 10/05/2018 12:32pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Am intrat in ceata pentru ca am citit la casa Prahova la care mi-ati dat link-ul urmatoarele:
ACTE NECESARE:
– cerere pentru inscrierea la pensie anticipata / anticipata partiala;
......
– adeverinta din care sa rezulte data incetarii calitatii de asigurat;
Adeverinta asta ultima mi-a redus capacitatea de intelegere.
Acum, cu cele 2 variante sunt complet lamurit. Varianta a 2-a e OK. Daca o aplic ies si mai bine ptr ca atunci cand trec la limita de varsta mai am o contributie valorificabila pentru perioada de susppendare a platii. Multumesc. Sa fiti iubiti si sanatosi
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1