Subiect "cumul pensie anticipata cu venit presedinte de bloc" Deschis de mihailescu danut la data: 09/21/2018 4:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cumul pensie anticipata cu venit presedinte de bloc
Scris de: mihailescu danut la data: 09/21/2018 4:20am
Gen:m
Data nasterii:26.10.1958
Stagiul de cotizare:38 ani si 6 luni
Alte date:in prezent, in afara de salariat sunt si presedinte la asociatie proprietari bloc cu mandat de presedinte pe 4 ani
Intrebare:la 26 oct 2018 am dreptul sa ma pensionez anticipat partial,voi inceta contractul la firma unde lucrez, dar doresc sa stiu daca pot sa cumulez pensia anticipata si cu venitul realizat ca presedinte de bloc cu contract mandat venitul brut este de 863 lei pe luna.
Re: cumul pensie anticipata cu venit presedinte de bloc
Scris de: la pensie la data: 09/21/2018 11:05am
In aceasta privinta legea pensiilor a fost modificata prin legea 217/2018 insa prevederile sunt putin neclare si interpretabile astfel :
Art 118 alin 12 modificat prin legea 217/2018 prevede ca :
In sistemul public de pensii toti pensionarii (deci si cei cu pensie anticipata partiala) pot cumula pensia cu veniturile realizate din activitati independente astfel cum sunt reglementate de Codul Fiscal indiferent de nivelul acestora.
Asa cum sunt reglementate activitatile independente in art 7 punctul 3 din legea 227/2015 Codul fiscal
activitatea dv ca presedinte de asociatie consideram ca se incadreaza acest fel de activitate.
Totusi pentru mai multa siguranta va sfatuim sa va adresati personalului ANAF sau functionarilor de la Casa de pensii teritoriale si sa cereti lamuriri privind aceasta incadrare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1