Subiect "contestatii pensie" Deschis de paraschiv daniela la data: 09/28/2018 4:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contestatii pensie
Scris de: paraschiv daniela la data: 09/28/2018 4:02am
Gen:f
Data nasterii:18.06.1958
Stagiul de cotizare:41 ani
Alte date:
Intrebare:
1.Acordul global se ia in considerare la calculul pensiei?
2. Daca fac contestatie si primesc raspuns negativ, in cite zile de la primirea raspunsului pot da in judecata.
3.Nu mi s-a luat in considerare grupa a II-a acordata de CRH CIMENT(ROMANIA) S.A. conform art.3, pct 4,8,28, anexa 2, Ordin 50/1990, republicat in 1994 pe motiv ca am lucrat ca inginer (nu muncitor). Este corect?
Re: contestatii pensie
Scris de: la pensie la data: 09/28/2018 10:27am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 18 iulie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Sumele castigate in acord global sunt luate in calculul pensiei daca deschideti o actiune in justitie (la tribunal) impotriva Casei de pensii prin care cereti solutionarea actiunii conform Deciziei ICCJ 19/2011 si depuneti Hotararea judecatoreasca la Casa de pensii
Daca primiti raspuns negativ la contestatie puteti deschide actiune in justitie (la tribunal) impotriva Casei de pensii imediat. Insa avand in vedere ca raspunsul la contestatie poate dura si 2 ani dupa un interval rezonabil de 3 - 4 luni, in care nu primiti raspuns la contestatie, puteti deschide actiune in justitie.
Nu este corect ca recunoasterea stagiului de cotizare lucrat in gruopa de munca sa depinda de pregatirea profesionala. In preambulul Ordinului 50/1990 punctul 3 se precizeaza : Beneficiaza de incadrarea in grupele I si II de munca, fara limitarea numarului, personalul care este in activitate: muncitori, ingineri, subingineri, maistri, tehnicieni, personal de intretinere si reparatii, controlori tehnici de calitate, precum si alte categorii de personal care lucreaza efectiv la locurile de munca si activitatile prevazute in anexele 1 si 2.
Deci criteriul de baza este daca se lucreaza efectiv la acel loc de munca si din aceasta cauza functionarii casei de pensii in anumite cazuri, in mod deosebit la functiile de conducere, nu recunosc stagiile de cotizare lucrate in grupele de munca.
Si in acest caz aveti dreptul sa faceti contestatie dupa care sa deschideti actiune in justitie impotriva casei de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1