Subiect "recalculare pensie" Deschis de D B la data: 10/03/2018 9:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie
Scris de: D B la data: 10/03/2018 9:14am
Gen:feminin
Data nasterii:1961
Stagiul de cotizare:38 ani
Alte date:
Intrebare:De ce se recalculeaza pensia la cei care nu au primit punctajul suplimentar pt. gr. a II-a de munca, dar punctajul mediu multianual s-a impartit la 25 ani, iar la cei care au primit punctajul suplimentar pt. gr. a II-a de munca, dar punctajul mediu multianual s-a impartit la 35 ani, nu se recalculeaza pensia?
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 10/04/2018 2:37am
Presupunem ca va referiti la recalcularea pensiilor conform modificarile facute legii pensiilor 263/2010 de catre legea 221/2018.
Daca este asa, faceti o confuzie.Aceasta recalculare se face celor care s-au pensionat inainte de 01 ianuarie 2011 si nu au primit punctaj suplimentar pentru stagiile in grupele de munca deoarece la iesirea la pensie au beneficiat de reducerea stagiului complet de cotizare deoarece au lucrat in grupa I sau conditii speciale de munca.
Deoarece cei care au lucrat numai in grupa II de munca nu au beneficiat de reducerea stagiului complet de cotizare au primit punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca si nu li se va mai recalcula pensia. Daca dv ati lucrat numai in grupa II de munca va incadrati in aceasta categorie.
Beneficiaza de recalcularea pensiei cei care au stagiu in grupa II de munca au si pe langa aceasta au stagii de cotizare in grupele 1 sau conditii speciale de munca si din cauza ca pentru acestea au beneficiat de reducerea stagiului de cotizare nu au primit punctaj suplimentar pentru stagiile in grupele de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1