Subiect "PENSIE ANTICIPATA PARTIAL" Deschis de RARINCA NICA la data: 10/09/2018 5:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIE ANTICIPATA PARTIAL
Scris de: RARINCA NICA la data: 10/09/2018 5:01am
Gen:masculin
Data nasterii:24 08 1958
Stagiul de cotizare:41 de ani si doua luni;29 de ani in conditii normale;5 ani si doua luni la grupa 1 de munca;grupa doua de munca 11 luni
Alte date:pensionat pe caz de boala din 15 05 2015 pana la 14 08 2018
Intrebare:la ce data ma pot pensiona anticipat partial si daca anii lucrati in grupe sunt luati in calcul la reducerea varstei de pensionare anticipata
Re: PENSIE ANTICIPATA PARTIAL
Scris de: la pensie la data: 10/09/2018 9:23am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 24 august 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv lucrat in grupa I de munca a fost echivalat cu grupa “conditii speciale” .
Stagiul dv lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 5 ani lucrat in gr I de munca si 1 an lucrat in gr II de munca (completat cu 1 luna neutilizata la gr I de munca) beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate si realizati un stagiu total de cotizare de 41 ani si 1 luna.
Pentru stagiul de 5 ani lucrat in conditii dspeciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 6 luni adica in data de 24 februarie 2021.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 60 ani deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 43 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru perioada in care ati beneficiat de pensie de invaliditate si nici perioada indicata de dv ca stagiu asimilat daca acest stagiu reprezinta stagiul militar.
Re: PENSIE ANTICIPATA PARTIAL
Scris de: RARINCA NICA la data: 10/12/2018 11:54am
Gen :masculi
Data nasterii:24 08 1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:va rog frumos sa imi spuneti cum se face trecerea de la intreruperea pensiei pe caz de boala la pensie anticipata partial . mentionez ca ultima luna in care am beneficiat de pensie pe caz de boala a fost luna saptembrie 2018
Re: PENSIE ANTICIPATA PARTIAL
Scris de: la pensie la data: 10/12/2018 2:12pm
Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, indiferent daca mai aveti dreptul la pensie de invaliditate sau nu, depuneti o cerere pentru aceasta (cererea tip este pusa la dispozitie de functionarii Casei teritoriale de pensii) la care daca nu este necesar nu se mai atasaza si alte acte. Pensia anticipata partiala se acorda de la data depunerii cererii.
Re: PENSIE ANTICIPATA PARTIAL
Scris de: Morosanu Vasile la data: 10/17/2018 7:34am
Gen:masculin
Data nasterii:3/01/1961
Stagiul de cotizare: 37ani
Alte date: 21 de ani la grupa 2
Intrebare: vreau sa stiu cand pot esi la pensie
Re: PENSIE ANTICIPATA PARTIAL
Scris de: la pensie la data: 10/18/2018 2:55am
Pentru Morosanu Vasile
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 03 ianuarie 2026 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 21 ani lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 5 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 42 ani si 3 luni.
Pentru stagiul de 21 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in data de 03 iulie 2021.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in data 03 ianuarie 2021. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 60 ani daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 9 luni si realizati stagiul total de cotizare de 43 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1