Subiect "recalcul pensie grupa de munca" Deschis de Daraban Imre la data: 10/10/2018 6:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalcul pensie grupa de munca
Scris de: Daraban Imre la data: 10/10/2018 6:46am
Gen:masculin
Data nasterii:1954
Stagiul de cotizare:40 ani
Alte date:grupa II munca 35 ani
Intrebare: Am intrat in pensie la limita de varsta in anul 2009. Ma incadrez in conditii pentru recalcul pensie dupa grupe de munca de la 01.10,2018? multumesc
Re: recalcul pensie grupa de munca
Scris de: la pensie la data: 10/10/2018 7:11am
Recalcularea pensiilor conform modificarilor aduse legii pensiilor 263/2010 de catre legea 221/2018 se face numai pentru pensionarii iesiti la pensie in perioada 01 aprilie 2001 - 31 decembrie 2010 care nu au primit punctaj suplimentar pentru stagiile lucrate in grupele de munca din cauza ca lucrand in grupa I de munca sau in grupa conditii speciale au beneficiat de reducerea stagiului complet de cotizare si prin aceasta au beneficiat de un punctaj mediu majorat.
Dv ati iesit la pensie in acest interval insa lucrand numai in grupa II de munca nu ati beneficiat de stagiul complet de cotizare redus si din aceasta cauza ati primit la iesirea la pensie punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca .
Punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca primit la iesirea la pensie il gasiti in decizia de pensionare unde la litera G este o notificare privind punctajul total realizat si mai jos „Din care conform OUG 209/2008 ... puncte”. Acesta este punctajul de care ati beneficiat pentru stagiul de cotizare lucrat in gr II de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1