Subiect "Cum afecteaza neplata contributie varsta de pensionare anicipata" Deschis de Stanescu Romeo la data: 10/15/2018 4:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cum afecteaza neplata contributie varsta de pensionare anicipata
Scris de: Stanescu Romeo la data: 10/15/2018 4:59am
Gen:M
Data nasterii:17.06.1960
Stagiul de cotizare:33 ani ( perioada lucrata neintrerupt din oct. 1985)
Alte date:Absolvent de facultate 5 ani la zi , stagiu de armata 9 luni .Am lucrat in grupa a II-a de munca 11 ani completi apoi dupa 2 ani am mai lucrat in grupa a II-a inca 2 ani si 9 luni , deci total 13 ani si 9luni. In perioada sep.2015-apr.2017 desi am lucrat cu carte de munca nu s-au virat contributiile deoarece societatea era in insolventa , apoi in faliment.
Intrebare:1. Cu cati ani se reduce varsta de pensionare la limita de varsta ( afecteaza cei 2 ani de intrerupere din grupa a II-a ) ?
2. Cum afecteaza perioada in care societatea falimentara nu a virat contributiile la buget , atat din punct de vedere al varstei de pensionare anticipata partial cat si din punct de vedere al punctajului ? Cum trec aceasta perioada in calculatorul pensiei ? Pot sa ies la pensie anticipata partial peste 2 ani ?
Re: Cum afecteaza neplata contributie varsta de pensionare anicipata
Scris de: la pensie la data: 10/15/2018 2:30pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 17 iunie 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 13 ani si 9 luni lucrat in gr II de munca (stagiile de cotizare lucrate in grupele de munca nu trebuie sa fie neintrerupte) beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 3 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare si stagiu militar si realizati un stagiu total de cotizare de 42 ani. In perioada dupa 1 ianuarie 2011 si pana in prezent conform prevederilor art 3 alin (1) litera p) se considera “stagiu de cotizare perioada in care s-a lucrat cu contract de munca pentru care s-a datorat contributii de asigurari sociale la sistemul public de pensii”, fara a fi conditionat de plata acestor contributii de catre angajator.
Pentru stagiul de 13 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 6 luni adica in data de 17 decembrie 2022.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in data 17 iunie 2020 avand stagiul de cotizare de 36 ani si 3 luni fara a lua in calcul stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare si stagiu militar. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Asa cum am explicat mai sus faptul ca angajatorul nu a platit CAS in perioada mentionata de dv nu va afecteaza nici la reducerea varstei de pensionare si nici la calculul punctajului pensiei. Pe perioada in care angajatorul nu a platit contributia introduceti in programul de calcul pensie suma pentru care trebuia platit CAS.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1