Subiect "iesire pensie anticipat fara penalizari" Deschis de nelu harabagiu la data: 10/15/2018 8:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesire pensie anticipat fara penalizari
Scris de: nelu harabagiu la data: 10/15/2018 8:17am
Gen:m
Data nasterii:01061957
Stagiul de cotizare:41
Alte date:
Intrebare:cand pot iesi anticipat fara penalizaare
Re: iesire pensie anticipat fara penalizari
Scris de: la pensie la data: 10/15/2018 2:59pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 01 iunie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuat. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, daca va completati stagiul de cotizare cu 2 ani si realizati stagiul total de cotizare de 43 ani.
Daca incepand cu 01 septembrie 2021 intra in vigoare noua lege a pensiilor datele prezentate mai sus nu se modifica insa actuala pensie anticipata partiala, diminuata, se va numi pensie anticipata iar actuala pensie anticipata, nediminuata se va numi pensie pentru limita de varsta.
Re: iesire pensie anticipat farara penalizari
Scris de: nelu harabagiu la data: 10/16/2018 12:30pm
nelu harabagiu :
Gen:m
Data nasterii:01061957
Stagiul de cotizare:41
Alte date:
Intrebare:cand pot iesi anticipat fara penalizaare
"anul nasterii 1957,luna 01,ziua 06,nu stiu daa se iau in calcul si cei 2 ani de armata la marina"
Re: iesire pensie anticipat fara penalizari
Scris de: la pensie la data: 10/17/2018 3:17am
Daca nu aveti obisnuinta sa scrieti datele calendaristice in forma uzuala in Romania, zi/luna/an, obisniti-va sa scrieti luna iin litere nu in cifre. Exemplu : data de nastere 06 ianuarie 1957.
In cazul dv modificarea zilei si lunii de nastere nu modifica radical raspunsul care devine :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 06 ianuarie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuat. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. In cazul dv daca cereti aceasta pensie in 06 noiembrie 2018 diminuarea va fi mica, de 7,60 %
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, daca va completati stagiul de cotizare cu 2 ani si realizati stagiul total de cotizare de 43 ani. Conform prevederilor actuale ale legii pensiilor stagiul asimilat pentru perioada stagiului militar nu se ia in calculul stagiului de cotizare pentru pensia anticipata.
Daca incepand cu 01 septembrie 2021 intra in vigoare noua lege a pensiilor actuala pensie anticipata, nediminuata, se va numi pensie pentru limita de varsta iar la calculul stagiului de cotizare pentru aceasta (43 ani) se va lua in calcul si stagiul asimilat pentru perioada stagiului militar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1