Subiect "reducere varsta pensionare" Deschis de angela la data: 10/16/2018 3:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducere varsta pensionare
Scris de: angela la data: 10/16/2018 3:34am
Gen:f
Data nasterii:mai 1962
Stagiul de cotizare:19ani si 9 luni conditii normale;1an si 7 luni gr.2; 4ani si 9 luni stagiu asimilat (facultate);si incepand cu luna octombrie 2009 m-am pensiont grad 3 si lucrez cu 4 ore.
Alte date:am locuit peste 30 de ani in TG.Mures.
Intrebare:va rog sa-mi spuneti daca eu am dreptul sa beneficiez de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani . Este posibil ca cei care au fost in pensie de invaliditate sa nu beneficieze de acest drept?
Re: reducere varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 10/16/2018 9:14am
Conform legii actuale a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in luna august 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In art 65 al acestei legi se prevede ca cei care au realizat stagiul complet de cotizare si au locuit cel putin 30 ani in zonele afectate de poluare remanenta, cum este municipiul Targu Mures, pot beneficia de pensie anticipata partiala, nediminuata, cu 2 ani inainte de varsta standard de pensionare. Insa din pacate in acelasi articol se prevede ca pentru astfel de pensie nu se iau in calcul stagiile de cotizare asimilate pentru perioadele de studii universitare si cele in care se beneficiaza de pensie de invaliditate.
In aceste conditii dv realizati numai un stagiu de cotizare de 21 ani si 4 luni deci mai putin decat stagiul complet de cotizare si nu puteti beneficia de aceasta pensie anticipata partiala.
Re: reducere varsta pensionare
Scris de: angela la data: 10/17/2018 2:51am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In acest caz anii lucrati cu 4h se pierd? Sunt aproape 10 ani in care am contribuit la pensie.
Re: reducere varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 10/17/2018 3:41am
In aceasta privinta prevederile legale sunt neclare iar functionarii de la Casa de pensii le interpreteaza astfel :
Perioada lucrata cu timp partial in timp ce ati beneficiat de pensie de invaliditate nu se ia in calculul stagiului de cotizare pentru pensia anticipata partiala dar se ia in calculul punctajului pensiei pentru limita de varsta. Astfel pe perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate se ia in calcul valoarea pensiei de invaliditate primite cumulata cu castigul brut realizat prin contract de munca cu timp partial realizat in aceeasi luna.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1