Subiect "ADEVERINTA VECHIME" Deschis de VASILE MORARU la data: 10/16/2018 6:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ADEVERINTA VECHIME
Scris de: VASILE MORARU la data: 10/16/2018 6:09am
Gen:Masculin
Data nasterii:14.10.1953
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:
Intrebare:Pentru per.lucrata la ANIF(fost IELIF)1973-1976,am solicitat in 2018 adev.si mi s-a eliberat cu sal.brut si suma virata catre pensii, adeverinta pe care casa de pensii nu o ia in calcul pentru stab.vechime ca nu are trecut salariul de incadrare,dar pe statul de plata nu este trecut si salariul de incadrare, doar sal.brut.Mentionez ca in perioada respectiva am pierdut cartea de munca, am dat-o la M.O.la vremea respectiva si in anul 1980 mi s-a intocmit o alta carte de munca la alta firma, dar in care nu am si perioada 1973-1976. Nu stiu de unde sa iau salariu de incadrare de atunci . Cum sa procedez ca sa nu pierd acesti ani ? Multumesc.
Re: ADEVERINTA VECHIME
Scris de: la pensie la data: 10/16/2018 9:41am
In primul rand pentru noi este inexplicabil ca in statul de plata sa nu fie mentionat salariul tarifar. iar in al doilea rand nu intelegem din ce cauza Casa de pensii nu va accepta adeverinta daca pe ea sunt specificate sumele pentru care s-a platit contributie pentru pensia suplimentara, deoarece aceste sume sunt luate in calculul pensiei in acea perioada.
In aceste conditii va propunem sa procedati astfel
- Sa mergeti la Inspectoratul teritorial de munca de care apartinea intreprinderea la care ati lucrat si sa intrebati daca exista o solutie de rezolvare pentru a primi o adeverinta corecta.
- Daca nu gasiti o solutie va sfatuim sa depuneti o contestatie catre Comisia Centrala de Contestatii. Contestatia se depune la registratura Casei de pensii.
In prezent este in discutie o noua lege a pensiilor care se prevede a intra in vigoare incepand din septembrie 2021 si care prevede luarea in calcul inainte de aprilie 2001 a veniturilor brute lunare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1