Subiect "pensie" Deschis de Aneta Maghiar la data: 10/17/2018 6:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Aneta Maghiar la data: 10/17/2018 6:32am
Gen:F
Data nasterii:08 ianuarie 1959
Stagiul de cotizare:40 de ani impliniti la 01 aug.2018
Alte date:(din care pt.1 an angajatorul nu a platit contributiile.)
Intrebare:1.Va rog sa-mi spuneti daca pot beneficia de pensie anticipata(fara penalizare)
2.Un pensionat anticipat, mai poate lucra cu contract de munca timp partial 1 h/zi.Multumesc.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 10/18/2018 2:44am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 08 mai 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru un calcul corect trebuia sa ne precizati daca anul in care nu au fost platite contributiile a fost inainte de ianuarie 2011 sau dupa.
Totusi si fara aceasta precizare apreciem ca in prezent aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata.
Pensionarii cu pensie anticipata sau anticipata partiala nu pot cumula pensia cu salariul obtinut prin angajare cu contract de munca chiar daca lucreaza cu timp partial.
Re: pensie
Scris de: Aneta Maghiar la data: 10/18/2018 6:35am
Multumesc pentru raspuns, precizez ,anul in care nu au fost platite contributiile,a fost inainte de ianuarie 2011( mai exact 1996 )

la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 08 mai 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru un calcul corect trebuia sa ne precizati daca anul in care nu au fost platite contributiile a fost inainte de ianuarie 2011 sau dupa.
Totusi si fara aceasta precizare apreciem ca in prezent aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata.
Pensionarii cu pensie anticipata sau anticipata partiala nu pot cumula pensia cu salariul obtinut prin angajare cu contract de munca chiar daca lucreaza cu timp partial.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 10/18/2018 8:18am
Asa cum am apreciat, faptul ca angajatorul nu a platit contributia de asigurari sociale nu va influenteaza dreptul la pensie anticipata, nediminuata.
Daca mai lucrati pana la data de 01 decembrie 2018 realizati stagiul de cotizare de 39 ani si 4 luni, necesar pentru pensie anticipata partiala si fara a lua in calcul acel an.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1