Subiect "Intrebari" Deschis de Ioan Chiheri la data: 10/17/2018 12:27pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Intrebari
Scris de: Ioan Chiheri la data: 10/17/2018 12:27pm
Gen:Masculin
Data nasterii:06.07.1957
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:In noiembrie 2017 am depus dosarul de pensionare anticipata partiala si a fost inregistrat in 28 noiembrie 2017.Dupa 10 luni,adica in data de 28 septembrie 2018 am primit decizia in care se spune ca s-a calculat o suma de aproximativ 9500 RON platibili de la 28 noiembrie 2017.Mentionez ca in aceasta perioada am lucrat cu contract de munca si lucrez in continuare.
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti daca aceasta suma imi revine si in ce conditii?Daca cer anularea deciziei si lucrez in continuare,voi mai beneficia de aceasta suma?Daca da,atunci cand?Multumesc anticipat!
Re: Intrebari
Scris de: la pensie la data: 10/18/2018 3:28am
In cazul dv s-a produs o eroare pentruca in art 114 alin (1) litera b) se precizeaza ca pensia se suspenda pe perioada in care pensionarul cu pensie anticipata sau anticipata partiala lucreaza cu contract de munca.
Deci daca dv nu ati intrerupt activitatea si nu ati depus la dosarul de pensie dovada incetarii activitatii trebuia ca sa vi se acorde prin decizie pensie anticipata de la data depunerii dosarului dar sa nu fie pusa in plata pana la incetarea activitatii si depunerea la registratura casei de pensii a dovezii de incetare a activitatii.
Deci in conditiile prezentate de dv suma calculata este necuvenita si daca o acceptati va fi retinuta ulterior.
Verificati la Casa de pensii daca angajatorul v-a platit contributia de asigurari sociale retinuta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1