Subiect "costel_agache@yahoo.co.uk" Deschis de Costel AGACHE la data: 10/18/2018 3:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
costel_agache@yahoo.co.uk
Scris de: Costel AGACHE la data: 10/18/2018 3:51am
Gen:M
Data nasterii:1954, IULIE 27
Stagiul de cotizare:33ani 10luni 14zile (fara Masterat si MTR)
Alte date: Conditie Gr2= 6ani 1luna; Absolvent IPB (5ani zi); Masterat (1an zi); Militar TR 9 luni.
Intrebare: In conditiile de mai sus se poate iesi la pensie limita varsta la 64ani (un an mai devreme in 2018) ?
Re: costel_agache@yahoo.co.uk
Scris de: la pensie la data: 10/18/2018 9:47am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 27 iulie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 6 ani lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 1 an si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare si stagiul militar si realizati un stagiu total de cotizare de 42 ani si 1 luna.
Pentru stagiul de 6 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1