Subiect "Pensionare la limita de varsta; Continuare activitate" Deschis de Alexandru Cornelia la data: 10/18/2018 4:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare la limita de varsta; Continuare activitate
Scris de: Alexandru Cornelia la data: 10/18/2018 4:24am
Gen:
Data nasterii:09 Decembrie 1957
Stagiul de cotizare:39 ani

Alte date:
Intrebare:Buna ziua,

Conform tabelului stiu ca pot iesi la pensie pentru limita de varsta dupa luna noiembrie 2018
Sunt contabil sef in invatamantul preuniversitar
Am si eu urmatoarele intrebari:
1. cand trebuie sa depun dosarul de pensie?
2. Imi pot contiua activitatea de contabil sef in invatamant in ce conditii legale si cu ce aprobari??
3. Pot cumula si pensia si salariul daca lucrez in continuare. Eu acum am si indemnizatie de conducere si gradatie de merit, mi se pastraza acestea sume si dupa iesirea la pensie daca lucrez tot ca contabil sef??

Multumesc mul
Re: Pensionare la limita de varsta; Continuare activitate
Scris de: la pensie la data: 10/18/2018 10:02am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 09 noiembrie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 11 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Dupa iesirea la pensie cu pensie pentru limita de varsta puteti cumula pensia cu salariul realizat prin angajare cu contract de munca fara a se limita salariul.
Dupa data realizarii varstei standard de pensionare (09 noiembrie 2018) angajatorul trebuie sa declare incetarea de drept a contractului de munca si daca este de acord sa incheie un alt contract de munca conform legi educatiei nationale si a codului muncii. Prevederile noului contract le negociati cu angajatorul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1