Subiect "pensie" Deschis de STOICA REMUS VASILE la data: 11/12/2018 5:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: STOICA REMUS VASILE la data: 11/12/2018 5:57am
Gen:M
Data nasterii:18.02.1959
Stagiul de cotizare:33ani
Alte date:Sunt angajat din oct. 1984 pana in prezent azi 12 11.2018; Facultatea inginerie 5 ani cursuri de zi si armata termen redus 9 luni.
Intrebare:Data cand pot iesi la pensie anticipat , ce penalitate voi avea si daca se va recalcula pensia la data care ar trebui sa ies la pensie de limita de varsta conform datei din tabelul oficial? Multumesc anticipat!
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 11/12/2018 7:22am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 18 februarie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, daca indepliniti conditiile sa aveti varsta de minim 60 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani, fara a lua in calcul stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare si stagiul militar. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. Nu putem sa va calculam diminuarea pensiei anticipate partiale pentruca nu cunoastem data cand indepliniti cele doua conditii. Presupunand ca le indepliniti in 18 octombrie 2019 si tot atunci cereti pensie anticipata partiala diminuarea va fi de 26 %.
Daca cereti pensie anticipata partiala, diminuata, la calculul acesteea nu se iau in calcul stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare si stagiul militar si la trecerea la pensie pentru limita de varsta, la varsta standard de pensionare de 65 ani, pensia se va recalcula si vor fi luate in calcul si aceste stagii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1