Subiect "stagiu minim 15 ani" Deschis de BM la data: 11/13/2018 4:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiu minim 15 ani
Scris de: BM la data: 11/13/2018 4:16am
Gen:F
Data nasterii:09.1967
Stagiul de cotizare:01.1986-01.1999
Alte date:9 luni somaj
Intrebare:Perioada lucrata a fost in grupa a II-a de munca. Dupa noua lege a pensiilor(proiect) se considera ca am stagiu minim de cotizare de 15 ani, respectiv art.3 pct.o din proiect?
Re: stagiu minim 15 ani
Scris de: la pensie la data: 11/13/2018 9:24am
Credem ca discutarea acestei probleme inainte de a fi promulgata noua lege a pensiilor si a cunoaste normele de aplicare ale acesteea are un risc ridicat de eroare.
Avand in vedere numai prevederile continute in proiect consideram ca dv nu realizati stagiul minim de cotizare pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani deoarece :
- Dv ati realizat un stagiu de cotizare de 13 ani si o perioada de somaj de 9 luni in care s-a datorat si platit contributie de asigurari sociale si care sunt luate in calculul stagiului minim de cotizare.
- Beneficiti de un stagiu de cotizare suplimentar de 3 ani si 3 luni pentru stagiul de 13 ani lucrat in gr II de munca. Insa acest stagiu de cotizare suplimentar conform art 15 din proiectul noii legi a pensiilor se considera perioada asimilata si conform prevederilor art 3 litera o) din proiectul noii legi a pensiilor nu sunt luate in calculul stagiului minim de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1