Subiect "valoare pensie" Deschis de irina la data: 11/13/2018 11:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
valoare pensie
Scris de: irina la data: 11/13/2018 11:56am
Gen:masculin
Data nasterii:12 iulie 1957
Stagiul de cotizare:36 ani 3 luni 8 zile la 01.01.2019
Alte date:punctaj mediu anual acumulat estimat 1,3138 - la 01.01.2019
Intrebare:

Vă rog să-mi spuneți care ar fi pensia anticipata respectiv cea de invaliditate gr III/II la data 01.01.2019.
Deci care ar fi mai avantajoasă?
La trecerea de pensie anticip, se vor adăuga perioadele asimilate fără multiplicarea cu coeficientul de majorare al anului respectiv, în cazul pensionării anticipate dar în cazul pensionării de invaliditate cum se procedează?

Mulțumesc mult!
Re: valoare pensie
Scris de: la pensie la data: 11/14/2018 2:30am
Regretam ca nu va putem face analiza dorita de dv pentruca nu ati dat datele necesare (punctajul obtinut pe perioada stagiilor de cotizare asimilate si daca stagiile de cotizare asimilate sunt incluse in stagiul de cotizare de 36 ani si 3 luni si daca da cat sunt aceste stagii).
Putem sa va precizam insa ca pensia de invaliditate este mai avantajoasa deoarece :
- La calculul pensiei de invaliditate se iau in calcul si stagiile de cotizare asimilate, care nu se iau in calcul la pensia anticipata partiala.
- La calculul pensiei pentru limita de varsta, pe care o obtineti la varsta standard de 65 ani, se ia in calcul si perioada in care ati beneficiat de pensie de invaliditate, ca stagiu de cotizare asimilat.
- Deoarece aveti un stagiu de cotizare care depaseste cu mai putin de 8 ani stagiul complet de cotizare de 35 ani, pensia anticipata partiala va fi diminuata.
Re: valoare pensie
Scris de: irina la data: 11/14/2018 4:42am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Punctaj mediu perioadă asimilată: 0,10874 cuprinzând: facultatea în perioada 1977-1982 și armata (6luni)în 1977 (fără convocarea la sf. facultății)

Mulțumesc pentru ajutor.
Re: valoare pensie
Scris de: la pensie la data: 11/14/2018 7:12am
Nu ati dat atentie raspunsului nostru anterior in care v-am precizat ca trebuie sa precizati daca perioadele asimilate au fost incluse in stagiul de cotizare realizat, Daca aceste stagii asimilate de cca 5 ani si 6 luni sunt incluse in stagiul total de 36 ani si 3 luni nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala la data de 01 ianuarie 2019.
Pe langa informatiile de mai sus pentru a va face un calcul estimativ al pensiei de invaliditate, daca stagiile de cotizare asimilate sunt introduse in stagiul total de 36 ani si 3 luni trebuie sa ne mai precizati daca pensia de invaliditate o obtineti ca urmare a unei boli obisnuite sau a unei boli profesionale sau accident de munca.
Deasemeni precizati daca punctajul mediu pentru stagiile asimilate este inclus in punctajul mediu de 1,3138 puncte.
Re: valoare pensie
Scris de: irina la data: 11/14/2018 10:18am
Gen: barbat
Data nasterii:iulie 1957
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

- punctaj med anual acumulat estimat: 1,31618 fara coef corectie
- punctaj anual perioada asimilata pana la pensionare:0,10874 fara coef corecție
- Pensia va fi de boală obișnuită și nu din cauze profesionale sau accident
Re: valoare pensie
Scris de: irina la data: 11/14/2018 10:21am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

- perioada asimilată nu am introdus-o în perioada de stagiu de peste 36 de ani.
Re: valoare pensie
Scris de: la pensie la data: 11/14/2018 2:46pm
Nici acum nu ati facut precizarile cerute de noi pentruca nu ati precizat daca punctajul mediu anual aferent stagiilor asimilate a fost inclus in punctajul mediu anual total.
Pentru a nu mai prelungi dialogul am facut calculul pensiei de invaliditate si anticipata partiala cerute la data de 01 ianuarie 2019 in urmatoarele conditii :
- Punctajul mediu anual pentru perioada lucrata de 1,31618 puncte si punctajul mediu aferent stagiilor asimilate de 0,10874 puncte
- Pensia de invaliditate se datoreaza unei boli obisnuite .
- Stagiul de cotizare lucrat la data de 01 ianuarie 2019 este de 36 ani si 3 luni.
- Punctajele medii calculate nu sunt corectate cu indicii de corectie pentruca nu cunoastem acest indice de corectie si din aceasta cauza nu am calculat valoarea pensiilor.
In aceste conditii puteti obtine urmatoarele tipuri de pensii :
- Pensie de invaliditate cu punctaj mediu anual de 1,42492 puncte
- Pensie anticipata partiala, diminuata, 1,04965 puncte.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1